لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

پرزيدنت اوباما از گواتمالا به دليل آزمايش های دهه ۱۹۴۰ پوزش خواست


پرزيدنت اوباما از گواتمالا به دليل آزمايش های دهه ۱۹۴۰ پوزش خواست
پرزيدنت اوباما از گواتمالا به دليل آزمايش های دهه ۱۹۴۰ پوزش خواست

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا جمعه شب از گواتمالا به دليل آزمايش های پزشکی که بيش از ۶۰ سال پيش از سوی آمريکا در آن کشور صورت گرفته بود، ابراز تاسف عميق کرد. پرزيدنت اوباما از طريق تلفن مراتب پوزش آمريکا را به رييس جمهوری گواتمالا، بيان کرد.

در دهه ۱۹۴۰ ميلادی دولت آمريکا حين انجام يک رشته آزمايشهای پزشکی عده ای از مردم گواتمالا را به ويروس سيفليس، آلوده کرده بود.

دولت آمريکا روز جمعه اين اقدام را منزجر کننده خواند. اين آزمايش ها با آگاهی مقامات وقت گواتمالا، صورت گرفته بود.

ايالات متحده روز جمعه به دليل آزمايشهای پزشکی که در سال ۱۹۴۰ ميلادی انجام داده است، پوزش خواست. در اين آزمايش ها، محققان دولت آمريکا به عمد، عده ای از زندانيان گوآتمالا و بيماران روانی آن کشور را به ويروس سيفليس، آلوده کردند. محققان با اين اقدام قصد داشتند داروی پنيسلين را که در آن زمان تازه کشف شده بود، آزمايش کنند.

پی جی کرولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز جمعه اعلام کرد وزير امور خارجه آمريکا در تماس با رييس جمهوری گوآتمالا از جانب مردم آمريکا پوزش خواسته و تعجب خود را از اطلاعات کشف شده، ابراز کرد. به گفته آقای کرولی طی اين مکالمه تلقنی هيلاری کلينتون از دولت گوآتمالا دعوت کرد در تحقيقاتی که آمريکا قصد دارد برای روشن ساختن جزييات اين آزمايش ها انجام دهد، شرکت کند.

پيشتر در روز جمعه، وزير امور خارجه آمريکا در بيانيه مشترکی همراه با وزير بهداشت، آزمايش های انجام شده در گوآتمالا را غير اخلاقی و انزجار آور، توصيف کرد.

جريان انجام اين آزمايش ها توسط سوزن ريوربی، استاد مطالعات زنان دانشگاه ولسلی، کشف شده است. بر اساس تحقيقات خانم ريوربی حدود ۷۰۰ شهروند گوآتمالايی از طريق فاحشه هايی که به ملاقات آنها در زندان می رفتند و يا روش های ديگر به ويروس سيفليس، آلوده می شدند. سپس به اين افراد داروی پنسلين داده می شده اما مشخص نيست چند تن از آنها به سفيليس مبتلا شده و يا پس از دريافت پنيسلين، درمان شدند.

اين آزمايش ها با اجازه مقام های وقت گواتمالا، صورت گرفته بود.

آلوارو کولوم، رييس جمهوری گواتمالا، يک روز پس از پوزش خواهی خانم کلينتون، تحقيقاتی را که با سرمايه آمريکا در دهه ۱۹۴۰ ميلادی در آن کشور انجام شده است، جنايت عليه بشريت توصيف کرد.

XS
SM
MD
LG