لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

عضو نيروهای ويژه ارتش گواتمالا به ۶۰۶۰ سال زندان محکوم شد


عضو نيروهای ويژه ارتش گواتمالا به ۶۰۶۰ سال زندان محکوم شد
عضو نيروهای ويژه ارتش گواتمالا به ۶۰۶۰ سال زندان محکوم شد

يکی از اعضای سابق نيروهای نظامی ويژه گواتمالا روز دوشنبه به جرم دخالت در قتل ۲۰۱ نفر در جريان قتل عام سال ۱۹۸۲ به شش هزار و شصت سال زندان محکوم شد. اين فرد در ماه ژوئن گذشته توسط دولت آمريکا به کشور متبوع خود گواتمالا، استرداد داده شد.

پيمِنتال، پنجمين عضو نيروهای ويژه ارتش گواتمالاست که در ارتباط با واقعه قتل عام موسوم به دوس اِرِس در تاريخ ششم دسامبر سال ۱۹۸۲ در شمال گواتمالا به ۶۰۶۰ سال زندان، محکوم شده است.

اين حکم که توسط سه قاضی صادر شده، در واقع جنبه نمادين دارد، چون به موجب قوانين گواتمالا طولانی ترين دوران محکوميت هر فرد از ۵۰ سال فراتر نمی رود. به موجب حکم دادگاه، پيمنتال به ازای قتل هر يک نفر از مجموع ۲۰۱ قربانی به ۳۰ سال زندان محکوم شده، و به جرم جنايت عليه بشريت نيز ۳۰ سال ديگر بايد در زندان بماند.

در سال ۱۹۸۲ گروهی از نيروهای ويژه گواتمالا در مدت سه روز ۲۰۱ نفر از روستاييان ساکن روستای دوس ارس را به ظن پناه دادن به نيروهای مخالف دولت به شيوه های مختلف به قتل رسانده و اجساد آنها را در داخل چاهی انداختند. قتل عام مردم اين روستا هولناک ترين واقعه در تاريخ جنگ داخلی گواتمالا به شمار می رود. اين جنگ پس از ۳۶ سال در ۱۹۹۶ به پايان رسيد، و بيش از ۲۰۰ هزار کشته برجای گذاشت.

پيمنتال که ۵۴ سال دارد، از مربيان سابق يک آموزشگاه نظامی نيروهای ويژه گواتمالا موسوم به کائيبيل ها است.

وی سالها تا پيش از دستگيری توسط اداره مهاجرت آمريکا در سال ۲۰۱۰، به عنوان کارگر يک کارخانه پوشاک در شهر سانتا انا، در ايالت کاليفرنيای آمريکا اقامت داشت. او در سال ۲۰۱۱ توسط مقامهای آمريکايی به گواتمالا استرداد داده شد.

در ماه اوت گذشته به حکم دادگاه گواتمالا سه نفر از متهمان اين پرونده هر يک به ۶۰۶۰ سال، و يک ستوان دوم سابق ارتش اين کشور به ۶۰۶۶ سال زندان محکوم شدند.

XS
SM
MD
LG