لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۹

کدام کشور بهترین چای دنیا را دم می کند؟


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

گاردین می خواهد بهترین شیوه دم کردن چای را در کشورهای دور دنیا مقایسه کند و بهترین شیوه را پیداکند و می پرسد شما چای را چطور دم می کنید؟

نویسنده وبلاگ دفتر تهران در روزنامه بریتانیایی گاردین می گوید چای ایرانی تاریخ، فرهنگ و خانواده های ایرانی را گردهم می آورد – خاطرات «قوری چای چینی گلمرغی که اول روی کتری گرم می شود، بعد تویش یک قاشق برگ چای معطر در آن می ریزند و آب به آن اضافه می کنند تا دم بکشد و به رنگ قرمز دلخواه درآید.»

گلی نیک نژاد می گوید ایرانی ها عاشق چای هستند، شاید برای بقیه مردم دنیا هم همینطور باشد.

گاردین می خواهد بهترین شیوه دم کردن چای را در کشورهای دور دنیا مقایسه کند و بهترین شیوه را پیداکند و می پرسد شما چای را چطور دم می کنید؟ بهترین وقت صرف چای چه موقع است؟ چطور چای را سرو (تعارف) می کنید؟ عطر و طعم های مورد علاقه و چاشنی هایی که به چایتان اضافه می کنید کدامند؟ اگر شیر به چای اضافه می کنید اول کدام را می ریزید، شیر یا چای را؟

جورج اورول آنقدر به چای عالی علاقه داشت که مقاله ای درباره «یازده قانون طلایی دم کردن چای» نوشت – قانون هایی که هرگز نباید زیرپاگذاشته شود. مبلغ صرف چای قبل از شیر بود و با حرارت می گفت باید چای را بدون شکر نوشید.

گاردین راجع به آداب و رسوم صرف چای هم می پرسد. آیا زمان صرف چای وقت دورهم جمع شدن اعضای خانواده است؟ یا آن را در استراحتی کوتاه در میان یک روز شلوغِ کاری پشت میزتان صرف می کنید؟ آیا پیش آمده در جمعی که برای صرف چای گردهم آمده اند، یک مشکل را حل کنید؟ یک خاطره فراموش نشدنی از صرف چای دارید؟
XS
SM
MD
LG