لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۱

احتمال حکم اعدام برای عبدالرحيم النشيری


احتمال حکم اعدام برای عبدالرحيم النشيری
احتمال حکم اعدام برای عبدالرحيم النشيری

طراح اصلی حمله به ناو جنگی آمريکا به نام يو اس اس کول در گوانتانامو به يک کميسيون نظامی احضار شد. در صورتی که اتهام های وارده به عبدالرحيم النشيری، شهروند عربستان سعودی، اثبات شود، ممکن است به مرگ محکوم شود.

حمله انتحاری به ناو جنگی يو اس اس کول که در سال ٢۰۰۰ در بندر عدن يمن صورت گرفت موجب مرگ دوازده ملوان شد.

رابرت مالر، رييس اف بی آی، می گويد: اجرای عدالت در مورد عاملان اين حمله بخش مهمی از ماموريت ضد تروريسم ماست و تمامی منابع لازم را به کار می گيريم تا اين کار را به انجام برسانيم.

عبدالرحيم النشيری، مظنون عمده در حمله به ناو جنگی آمريکا، در سال ٢۰۰٢ بازداشت و در زندانی در خارج از کشور به طور پنهانی نگاه داشته شد و در سال ٢۰۰۶ به زندان گوانتانامو در کوبا، انتقال يافت. وی به دسيسه، قتل و تروريسم متهم است و ممکن است به مرگ محکوم شود.

وکلای عبدالرحيم النشيری می گويند از آنجا که وی تحت شکنجه هايی چون غرق مصنوعی قرار گرفته نبايد محاکمه شود.

يوجين فيدل، استاد قوانين نظامی در دانشگاه ييل، می گويد: انجام اين محاکمه ها در گوانتانامو درست نيست، محاکمه کسانی که جرمی عليه دولت فدرال مرتکب شده اند بايد در دادگاه های فدرال انجام شود. ولی کنگره ايالات متحده انتقال زندانيان گوانتانامو به آمريکا و محاکمه آنان در آمريکا را ممنوع کرده است.

در اين جلسه قاضی ارتش، تاريخ دادگاه النشيری را تعيين خواهد کرد.

کالی ستيمسون، کارشناس قوانين ارتش، می گويد: معمولا يک تا دو سال طول می کشد که وکلای مدافع برای محاکمه حاضر شوند و قاضی ارتش می تواند به آن ها زمانی را که لازم دارند بدهد.

اين دادگاه در پشت درهای بسته در گوانتانامو تشکيل می شود و عکسبرداری حتی در خارج ساختمان هم ممنوع شده است.

XS
SM
MD
LG