لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

محاکمه متهمان حملات ۱۱ سپتامبر


دومین جلسه دادرسی مقدماتی (پیش از دادگاه) متهمان طراحی حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ امروز دوشنبه تشکیل می شود. این جلسه در پایگاه دریایی ارتش آمریکا در خلیج گوانتانامو در کوبا برگزار می شود و آغاز سلسله دادرسی های متعددی است که در راستای تلاش برای محاکمه منصفانه متهمان برگزار خواهد شد و با تمرکز بر ضرورت محاکمه و دادرسی متهمان به شیوه ای شفاف و عادلانه انجام خواهد گرفت.

دو هواپیمای حامل وکلای مدافع، گروه دادرسی، شماری از خویشاوندان قربانیان، و تعدادی خبرنگار، پیشاپیش آغاز جلسه دادرسی به محل دادگاه پرواز کرده اند. وکلای مدافع متهمان با نام های خالد شیخ محمد، علی عبدالعزیز علی و ۳ متهم دیگر، برای تخفیف مجازات موکلانشان خواهند کوشید که اکنون به نزدیک به ۳۰۰۰ فقره قتل متهم اند.

یک مورد کلیدی که در روند دادرسی مطرح است، آن است که آیا بازجویان آمریکایی دست به اقدام غیرقانونی زده اند و متهمان را برای اعتراف شکنجه کرده اند یا نه.

جیمز کانل که وکیل و کارمند بخش حقوقی وزارت دفاع آمریکاست، قرار بوده از یکی از متهمان دفاع کند. وی در گفت و گو با تارنمای انگلیسی صدای آمریکا می گوید:«در سیستم قضایی آمریکا، روند دادرسی با هدف حقیقت یابی انجام می شود. در این مورد، مبنای کار آن است که نخستین گام به سوی یافتن حقیقت برداشته شود و روشن شود که در جریان شکنجه این مردان، جزئیاتِ آنچه روی داده، چه بوده است.»
XS
SM
MD
LG