لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

تصويب لایحه مربوط به بازداشت شدگان گوانتامامو در مجلس نمایندگان آمریکا


مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه لایحه ای را به تصویب رساند که براساس آن، متهمان بازداشتی در پایگاه نظامی آمریکا در گوانتاناموی کوبا، می توانند در دادگاه های داخل آمریکا محاکمه شوند.

مجلس نمایندگان آمریکا با ۳۰۷ رای موافق در برابر ۱۱۴ مخالف، رای داد کلیه بازداشتیهای گوانتانامو از این پس، می توانند در دادگاه های داخل آمریکا محاکمه شوند.

برخی از متهمان به شرکت در عملیات تروریستی از سال ۲۰۰۲ تاکنون در زندان گوانتانامو بسر می برند، بی آن که جرمشان در دادگاه به اثبات رسیده باشد.

این مصوبه مجلس نمایندگان اقدامی موثر برای دستیابی به هدف پرزیدنت اوباماست که میخواهد تا ماه ژانویه سال آینده این بازداشتگاه را تعطیل کند. پرزیدنت اوباما در دومین روز ریاست جمهوری براساس فرمانی که به امضا رساند، به مقامات مسئول یک سال فرصت داد تا بازداشتگاه گوانتانامو را تعطیل کنند. هرچند هفته پیش، اریک هولدر، وزیردادگستری تایید کرد بستن گوانتانامو تا ژانویه آینده، یکی از چالش های بزرگ دولت اوباما خواهد بود.

این مصوبه که بخشی از لایحه ی بودجه ۴۳ میلیارد دلاری وزرات امنیت داخلی است باید به تصویب سنا و امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد.

برخی از اعضاء جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا با محاکمه مظنونان در دادگاههای آمریکا مخافت کرده و چنین استدلال می کنند که این اقدام امنیت شهروندان آمریکایی را به خطر می اندازد. اما تلاش های آنها برای رد این لایحه به نتیجه نرسید.

مسائل پیرامون زندان گوانتانامو یکی از مشکلات کابینه پرزیدنت اوباما بشمار می آید. این بازداشتگاه که پس از حمله های یازدهم سپتامبر برپا شد حدود دویست و بیست متهم را در خود جای داده است.

XS
SM
MD
LG