لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

زندانی سابق گوانتانامو ادعا می کند در آنجا شکنجه شد


یک مرد سومالیایی که از بازداشتگاه نظامی آمریکا در خلیج گوانتانامو آزاد شده است می گوید او و زندانیان دیگر در آنجا شکنجه شدند.

محمد سلیمان باره، در مصاحبه ای با سرویس سومالی صدای آمریکا گفت بازداشت شدگان «با رفتار عصر تاریکی و انواع شکنجه» روبرو بودند.

او درباره این ادعاها توضیحی نداد، اما گفت حدود ۲۰ زندانی در اعتصاب غذا به سر می برند.

باره همچنین گفت هرگز دلیلی برای بازداشت یا دستگیری او ارائه نشد.

صدای آمریکا برای گرفتن پاسخی به اتهامات زندانی سابق با وزارت دفاع آمریکا تماس گرفت. اما مقامات تا نیمروز سه شنبه پاسخ ندادند.

باره یکی از ۱۲ زندانی در بازداشتگاه گوانتانامو است که آمریکا هفته پیش آنها را آزاد کرد. او و یک سومالیایی دیگر به مقامات در «سومالی لند» تحویل داده شدند.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانه ای دلیلی برای بازداشت زندانیان ارائه نداد و می گوید انتقال آنان پس از آن تصویب شد که مقامات پرونده های زندانیان وعوامل دیگر، از جمله تهدید بالقوه آنها را بررسی کردند.

وزارت دادگستری می گوید شش بازداشتی دیگر به یمن و چهار نفر به افغانستان منتقل شدند.

باره می گوید او در آغاز در پاکستان در سال ۲۰۰۲، در پی حملات القاعده در نیویورک و واشنگتن بازداشت شد، و پیش از انتقال به گوانتانامو مدتی در افغانستان در بازداشت بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از باره می گوید برخی از زندانیان در گوانتانامو بینایی خود را از دست دادند یا گرفتار ناراحتی های روانی شدند. او می گوید محرومیت از خواب، غذا، ضرب و شتم و قرار دادن در برابر سرما، از جمله تاکتیک های شکنجه در زندان بود.

دیک چینی، معاون سابق رییس جمهوری آمریکا، از سیاست های بازجویی که در دوره دولت جرج بوش به کار می رفت دفاع کرده است و می گوید آن سیاست ها آمریکا را در برابر حملات بیشتر القاعده حفظ کرد.

XS
SM
MD
LG