لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۷

ویزای گوام، مشکل پیش روی تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی


کارلوس کیروش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید گرفتاری‌های پیش روی تیم فوتبال گوام برای سفر به تهران به منظور شرکت در مسابقات مقدماتی جام جهانی تنها اشارتی است به مشکلات بزرگ مشابهی که تیم ایران همواره در صحنه بین‌المللی فوتبال داشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ایران، به عنوان تیم صدرنشین در جدول رده‌بندی فیفا سالهاست که تحت تاثیر تحریم‌های بین‌المللی به رهبری آمریکا با مشکل برنامه‌ریزی و سفر در جریان مسابقات بین‌المللی آسیب دیده است.

قبلا گفته شده بود که تحریم‌ها در ماه ژوئیه لغو می‌شود اما آن گونه که کیروش می‌گوید هنوز گشایشی در مشکلات پیش روی تیم ملی فوتبال ایران رخ نداده است و ایران پیشاپیش بازی مقدماتی جام جهانی در ۱۷ نوامبر در گوام، برای گرفتن ویزای گوام با مشکلات جدی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

گوام جزیره‌ای است در اقیانوس آرام که تحت اداره ایالات متحده آمریکا است ولی جزو خاک این کشور محسوب نمی‌شود و شرط ورود به آن داشتن ویزای آمریکا است. هرچند دولت فدرال آمریکا برای شکوفایی توریسم گوام، برنامه‌ای را برای صدور ویزای مخصوص گوام برای اغلب کشورهای آسیایی درنظر گرفته است.

کیروش به آسوشیتدپرس گفت: "شرایط پیچیده‌ای است زیرا گوام زیر چتر ایالات متحده است اما این فوتبال است. گوام فهرست متقاضیان ویزا را از ۶۰ روز قبل می‌خواهد و این گرفتن ویزا برای بازیکنان را بسیار دشوار می‌کند."

او افزود: "غیر از این، بازیکنان باید به سفارت آمریکا مراجعه کنند ولی آمریکا در ایران سفارتخانه ندارد. پرسش این است که من چطور باید راهی پیدا کنم که بازیکنان را سه چهار روز از تمرین معاف کنم تا به کشوری دیگر بروند و ویزا بگیرند؟"

کیروش که تیم ملی فوتبال کشورش پرتغال را در سال ۲۰۱۰ و تیم ملی فوتبال ایران را در سال ۲۰۱۴ به جام جهانی فوتبال برد، از کنفدراسیون فوتبال آسیا خواسته تا پادرمیانی کند و برای این مشکل راهی بیابد.

کیروش گفت: "کنفدراسیون فوتبال آسیا باید با قوانین صریح باشد. گوام باید راهی بیابد تا بازیکنان ایرانی را مجبور نکند سه چهار روز از تمرین‌های باشگاهی خود بزنند و دنبال ویزا باشند."

اگر راه حلی پیدا نشود، کیروش مجبور است زمان برنامه‌ریزی شده تمرین برای بازی در مقابل تیم عمان را فدا کند و تیم را برای گرفتن ویزای گوام به ترکیه یا امارات عربی متحده ببرد.

از آن سو، گوام نیز برای گرفتن ویزای ایران برای بازیکنانش به منظور شرکت در بازی مقدماتی سوم سپتامبر با همین مشکل مواجه است و از ماه ژوئن، تقاضای ویزا کرده است.

گوام در جدول رده‌بندی جهانی فیفا در مقام ۱۴۶ است و جزو یکی از تیم‌های ارتقا یافته آسیا به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG