لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۸

تبلت های الکترونیک درصدر فهرست هدایای سال نو


آیپد و آیپد مینی در کنار هم
آیپد و آیپد مینی در کنار هم

بازار رو به گسترش تبلت گزینه های بیشتری در اختیار خریداران قرار می دهد، اما در عین حال طرفداران ابزارهای مدرن تکنولوژیک را سردرگم می کند.

ماههای آخر سال در آمریکا فصل آماده شدن برای تعطیلات سال نو و ایام خرید هدیه است. و چه هدیه ای بهتر از یک ابزار مدرن تکنولوژیک که مردم در هر سنی به آن علاقه دارند. فصل تعطیلات امسال، غول های تکنولوژی، لوحه (تبلت) های الکترونیک زیادی وارد بازار کرده اند که سال آینده در دست دوستداران تکنولوژی از رؤسای شرکت ها گرفته تا دانش آموزان، دانشجویان و کودکان خردسال خواهیم دید.

تحلیلگران انتظار دارند که تبلت در فهرست بهترین هدایای امسال قرار داشته باشد، چون برای عده زیادی از افراد که می خواهند تبلت را جایگزین کتابخوان های الکترونیکی یا لپ تاپ کنند، این ابزار جذابیت بیشتری پیدا کرده است.

برای تبلت هایی که گوگل، کتابفروشی زنجیره ای بارنز-اند- نوبل و فروشگاه زنجیره ای لوازم الکترونیکی «بِست بای» تازه عرضه کرده اند، بازار در چند ماه آینده سرنوشت ساز خواهد بود. چون خریداران انتخاب های بسیاری در برابر خود دارند. سال ۲۰۱۰ که شرکت اپل «آیپد» را وارد بازار کرد، مشخص نبود که آیا تبلت ها، که جایگاهشان در بین تلفن هوشمند و لپ تاپ شناخته شده نبود، جایی در بازار برای خود باز می کنند یا کنار می روند. اما امروز تحلیلگران پیش بینی می کنند که تا آخر امسال، دستکم ۱۱۷ میلیون تبلت – و بیشتر آنها در سه ماهه آخر سال، یعنی فصل تعطیلات – به فروش برسد.

پانزده درصد خریداران تبلت به مؤسسه پژوهشی ماریتس گفتند که اگر فرصت در اختیارشان گذاشته شود، پیش از خریدن کامپیوتر، تلفن هوشمند یا حتی تلویزیون، برای خودشان تبلت می خرند، چون می توانند از آن به عنوان یک ابزار همه کاره و جایگزین دیگر ابزار استفاده کنند.

علاقه روز افزون به تبلت به این معنی است که در تبلت ها همه بخش های بازار را هدف گرفته اند – از تبلت موسوم به «سرفس» (=سطح) ساخت میکروسافت، که بیشتر جنبه تجاری دارد، و یک صفحه کلید کامل روی آن قرار دارد، تا «تابیو» ساخت کارخانه و فروشگاههای زنجیره ای اسباب بازی کودکان به نام «تویز آر آس»، که برای کودکان پنج سال به بالا طراحی و ساخته شده است.

شرکت اپل هفته گذشته دو تبلت دیگر روانه بازار کرد: یک آیپد کاملاً جدید و یک مینی آیپد. گوگل روز دوشنبه دو آیپد جدید معرفی کرد – یکی از آنها نسخه روزآمد شده تبلت «نکسوس۷» این شرکت، و دیگری یک تبلت بزرگتر و ده اینچی (۲۵ سانیتمتری) است. در همین حال، شرکت آمازون هم خط تولید کتابخوان های ارزان قیمتش به نام «کیندل فایر» را گسترش داده؛ و کتابفروشی زنجیره ای بارنز اند نوبل و فروشگاههای لوازم الکترونیکی بست بای هم تبلت های تولید خودشان را به بازار عرضه کرده اند. ناگفته نماند که شرکت های سامسونگ، آسوس و لنوو (متعلق به شرکت آی بی ام) هم دستی در بازار تبلت دارند.

فصل تعطیلات امسال، موقعیت مناسبی برای محک زدن ذائقه خریداران بازار تبلت فراهم می کند، تا معلوم شود چه چیزی برای خریداران تبلت در درجه اول اهمیت قرار دارد: قیمت، کارکرد یا گزینه هایی که برای اپلیکیشن ها و سرگرمی های مختلف در اختیار آنها می گذارد.

بازار ۲۹ میلیارد دلاری تبلت برای رقبای تازه واردی که می خواهند در بازار کامپیوترهای شخصی یک شبه سود فراوانی به جیب بزنند، جاذبه زیادی دارد؛ اما انتظار می رود امسال برای اولین بار در یک دهه اخیر، بازار فروش کامپیوتر تا حدی شکسته شود. برای دیگر صنایع مربوط به تکنولوژی کامپیوتری، بازار امسال فرصتی است تا با مصرف کننده مستقیم تر در ارتباط باشند.

به نظر می رسد شرکت اپل نشان داده که می تواند در این بازار شدیداً رقابتی، سودآور باشد. اپل محصولاتش را به قیمت های بالا می فروشد، و از فروش هزاران اپلیکیشن که برای محصولات ساخته هم سود فراوانی می برد.

با این همه، اپل گزارش کرده است که میزان سودی که از فروش آیپد برده در سه ماهه گذشته کاهش داشته است؛ همین امر در مورد این که آیا اپل می تواند عملکرد عالی اش را ادامه دهد با تردیدهایی رو به رو کرده است. آیپد هم اکنون ۶۰% بازار تبلت را در دست دارد، در حالی که سال ۲۰۱۰ آیپد اپل هشتاد درصد بازار را در دست داشت.

شرکت اپل برای این که جایگاه پیشین خود را در بازار به دست آورد، آیپد کوچکتر و قابل حمل تری به اسم آیپد مینی عرضه کرد؛ اما قیمت این محصول چندان کمتر از آیپد بزرگتر نبود. ارزانترین مدل این آیپد بیست سانتیمتری ۳۲۹ دلار است؛ در حالی که گوگل و آمازون تبلت های قابل مقایسه ای را به قیمت ۱۹۹ دلار عرضه کرده اند.

تام مینلی، تحلیلگر شرکت پژوهشی اینترنشنال دیتا می گوید استراتژی قیمت گذاری اپل درها را برای رشد شرکت های رقیب بازگذاشته است: «چند سال دیگر، اگر سیستم عامل اندروئید برای تلفن های هوشمند و انواع مختلف آن ... در مقایسه با امروز، بخش بزرگتری از بازار را در دست بگیرند، خواهیم گفت این همان لحظه ای بود که اپل می توانست آنها را به حاشیه براند ولی این کار را نکرد.»

تبلت های دیگر هم ممکن است برای مشتریان مناسب باشد ولی مشتری خودش باید درباره خصوصیات تبلتی که می خواهد، تحقیق کند. آقای مینلی می گوید: «گزینه های بسیار زیادی در بازار هست – این برای خریداران خیلی خوب است، ولی ممکن است آنها را سردرگم کند.» توصیه او این است که به نزدیکترین مغازه بروید و انتخاب های اول خودتان را از نزدیک ببینید.

به گفته تام مینلی، «همین که پنج یا ده دقیقه ابزار مورد نظرتان را در دست بگیرید و بررسی کنید، به تصمیم دقیق و بررسی شده کمک بزرگی خواهد بود.»
XS
SM
MD
LG