لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

نگرانی‌ها نسبت به تشدید عملیات نفوذ چین افزایش یافته است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - آشکار شدن این موضوع که چین از حساب های کاربری در رسانه های اجتماعی برای اثرگذاری بر افکار عمومی درباره ادامه اعتراضات در هنگ کنگ استفاده کرده است، تائیدی بر هشدارهای جامعه اطلاعاتی آمریکا نسبت به تشدید نبرد استیلای اطلاعاتی است.

دن کوتس، مدیر پیشین «اطلاعات ملی ایالات متحده»، ماه سپتامبر گفته بود: «دولت چین از تمام قابلیت های در دسترس خود برای اعمال نفوذ بر سیاست های آمریکا، پخش پروپاگاندا، و اثرگذاری بر رسانه ها استفاده می کند.»

در همان دوره زمانی، پرزیدنت ترامپ چین را برای انتشار آگهی تبلیغاتی و گزارش های انتقادی از مذاکرات تجاری آمریکا و چین در روزنامه های محلی مورد انتقاد قرار داد.

برخلاف روش روسیه در استفاده از حساب های جعلی در هدف گرفتن انتخابات ۲۰۱۶ در آمریکا، پیام رسانی علنی از طریق ارگان های دولتی سال ها است که بخشی از رویکرد چین در تلاش برای تغییر نگرش آمریکایی ها بوده است.

مدیر سابق «اطلاعات ملی» ایالات متحده چین و روسیه را به تلاش فعال برای مداخله در انتخابات ۲۰۱۸ متهم کرده بود.

این هفته «توئیتر» ۹۳۶ حساب کاربری را که «آگاهانه و به طور مشخص قصد دامن زدن به اختلافات سیاسی» و زیر سئوال بردن اعتراضات ضد دولتی جاری در هنگ کنگ را داشتند، مسدود کرد.

«فیسبوک» هم اعلام کرد هفت صفحه، سه گروه و پنج حساب کاربری مرتبط با «افراد وابسته به دولت چین» را حذف کرده است.

سامانتا هافمن، پژوهشگر امور سایبری در استرالیا، می گوید: «این محکم ترین شواهد علنی نقش چین در عملیات نفوذ بر رسانه های اجتماعی تاکنون است و در ماه های پیش رو افزایش خواهد یافت.»

در چین توئیتر و فیسبوک قابل دسترسی نیستند. بعضی از حساب های کاربری مسدود شده از سال ۲۰۰۹ یا پیشتر فعال بوده اند.

سخنگوی وزارت خارجه چین می گوید مردم چین و رسانه ها حق بیان دیدگاه هایشان را دارند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، دوشنبه در مصاحبه ای درباره فعالیت چین در رسانه های اجتماعی گفت: «این مولفه دیگری از تلاش هایشان برای دستکاری داده ها است.»

یک مقام دولت ترامپ به «صدای آمریکا» گفت: «دولت چین تصمیم گرفته است، به جای رسیدگی به کوتاهی اش در حکمرانی در هنگ کنگ، ایالات متحده را مقصر معرفی کند. علت این که یک چهارم جمعیت مردم برای بیان نارضایی‌شان به خیابان ها می آیند این نیست که فریب خورده اند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG