لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۰

آن چه درباره گروه اسلامگرای متهم به انجام حملات در سری‌لانکا می‌دانیم


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام های سری لانکا یک گروه نه چندان شناخته شده اسلامگرا موسوم به «جماعت توفیق ملی» را مسئول یک رشته حملات هماهنگ مرگبار علیه کلیساها و هتل های لوکس در سراسر آن کشور معرفی کرده اند. در این حملات بیش از سیصد نفر کشته و حدود پانصد نفر مجروح شده اند.

این گروه مسئولیت هشت بمبگذاری انجام شده در عید پاک را نپذیرفته است، اما مقام های سری لانکا می گویند انفجارهای عمده یکشنبه توسط هفت بمبگذار انتحاری این گروه با کمک احتمالی گروه هایی در بیرون انجام شده بود.

«جماعت توفیق ملی» کیست؟

«جماعت توفیق ملی» دست کم حدود سه سال پیش فعالیت خود را در شرق سری لانکا به عنوان شاخه ای از «جماعت توحید سری لانکا»، دیگر گروه اسلامگرای معروف به شستشوی مغزی کودکان با ایدئولوژی افراطی، آغاز کرد.

«جماعت توحید سری لانکا» سال ها با صحبت از تندروهای بودایی و مخالفت با اصلاح «قانون ازدواج و طلاق مسلمانان» تلاش کرد مسلمانان محافظه کار را جذب خود کند.

«عبد الرازق» رهبر «جماعت توحید سری لانکا» در نوامبر ۲۰۱۶ به اتهام دامن زدن به افراط گری مذهبی و نفرت پراکنی در جریان یک تظاهرات در منطقه مسلمان نشین حومه «مالیگاواتا» دستگیر شد.

درباره عضویت در «جماعت توفیق ملی» اطلاعات اندکی وجود دارد، اما نفرات آن نسبت به «جماعت توحید سری لانکا» کمتر است. فعالیت آن ها در ماه های اخیر بیشتر هدف گرفتن مجسمه های بودایی ها بوده است. رسانه های محلی در مارس ۲۰۱۷ از درگیری های این گروه در منطقه مسلمان نشین «کارانکوت» خبر دادند که سه مجروح به همراه داشت.

«جماعت توفیق ملی» در جریان شورش های ضد مسلمانان در سال گذشته از رسانه های اجتماعی برای برجسته کردن تبعیض علیه مسلمانان در آن کشور استفاده می کرد.

کارشناسان معتقدند حملات هماهنگ یکشنبه با توجه به تلفات سنگین آن نشانگر ارتباط احتمالی «جماعت توفیق ملی» با سازمان های تروریستی بزرگتر از جمله داعش است.

بسیاری از سری لانکایی هایی که کشورشان را برای جنگ در سوریه ترک کردند، احتمالا در بازگشت به وطن به گروه هایی مانند «جماعت توفیق ملی» ملحق می شوند.

بنا بر گزارشی در سال ۲۰۱۶، دست کم ۳۲ شهروند سری لانکایی به داعش پیوسته بودند. وبسایت «اعماق» متعلق به داعش در سال ۲۰۱۵ از کشته شدن یکی از اعضای «جماعت توفیق ملی» در یک حمله هوایی در سوریه خبر داده بود.

سری لانکا ۲۱ میلیون نفر جمعیت دارد و مسلمانان تامیل زبان حدود ۹.۷ درصد آن را تشکیل می دهند. جوامع تامیل و سینهالی از ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۹ درگیر جنگ داخلی بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG