لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۴

قاتل زنجیره‌ای معروف به «پنهانِ ترسناک» در زندانی در کالیفرنیا مرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - لانی فرنکلین، قاتل زنجیره ای معروف به «پنهانِ ترسناک» که بیش از دو دهه طعمه های خود را از میان زنان جنوب لس آنجلس پیدا می کرد، شنبه شب در ۶۷ سالگی در سلول خود در «زندان ایالتی سن کوئنتین» بی‌جان پیدا شد. علت مرگ در کالبدشکافی روشن خواهد شد، اما علائم خاصی در او دیده نشده است.

دایانا ویر، نامادری یکی از قربانیان، گفت: «من نمی گویم از مرگ او خشنود شدم؛ اما سرانجام عدالت در مورد تمام کارهای بدی که او در زندگی‌اش انجام داده بود، اجرا شد. اکنون می توانیم در آرامش باشیم.»

لانی فرنکلین از ماه اوت سال ۲۰۱۶ به دلیل قتل ۹ زن و یک دختر نوجوان در انتظار اجرای حکم اعدام بود. پلیس گفته او احتمالا تا ۲۵ قربانی داشته است.

او بیشتر قربانیان را از فاصله نزدیک هدف گلوله قرار داده بود؛ اگرچه دو قربانی‌اش را خفه کرده بود. فرنکلین اجساد قربانیان را در سطل آشغال ها می انداخت.

ریشه اسم مستعار او در وقفه در قتل ها از اواخر دهه هشتاد میلادی تا سال ۲۰۰۲ بود. این جنایات سال‌ها حل نشده باقی ماند و فرنکلین برای رفع سوء ظن مدتی به عنوان رفتگر کار کرد و در مقطعی دربان پارکینگ پلیس لس آنجلس شد.

اعضای محل شکایت داشتند که پلیس قتل ها را برای این جدی دنبال نکرد که قربانیان سیاهپوست و فقیر بودند، بسیاری‌شان اعتیاد داشتند، و طی اوج شیوع کوکائین به روسپیگری می‌پرداختند.

نقش فرنکلین در قتل ها پس از آن روشن شد که در بازبینی پرونده های قدیمی شباهتی میان «دی ان ای» پسر فرنکلین که پیشتر بازداشت شده بود، با شواهد ژنتیک یافت شده از بعضی قربانیان پیدا شد.

وقتی فرنکلین در یک مهمانی تولد بود یک بازرس در نقش پیتزا موتوری به آن جا رفت و از وسائل آشپزخانه و خرده های نان نمونه هایی برداشت. نتایج آزمایش به بازداشت فرنکلین منتهی شد.

فرماندار کالیفرنیا سال گذشته طی دستوری اجرای حکم اعدام بیش از ۷۰۰ زندانی از جمله لانی فرنکلین را به تعویق انداخت.

از سال ۲۰۰۶ تا کنون کسی در کالیفرنیا اعدام نشده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG