لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

گرين پيس: مواد راديو اکتيو در آبهای اطراف نيروگاه فوکوشيما افزايش مييابد


گرين پيس: مواد راديو اکتيو در آبهای اطراف نيروگاه فوکوشيما افزايش مييابد
گرين پيس: مواد راديو اکتيو در آبهای اطراف نيروگاه فوکوشيما افزايش مييابد

گروه زيست محيطی گرين پيس می گويد تحقيقاتش نشان می دهد ميزان مواد راديو اکتيو در آبهای اطراف نيروگاه آسيب ديده فوکوشيما در ژاپن رو به افزايش است.

اين سازمان مدافع محيط زيست روز پنجشنبه با اطلاعيه ای از افزايش آلودگی راديو اکتيو در سواحل شمال شرق ژاپن به ميزان ۵۰ برابر بيش از حد مجاز، خبر داد.

برپايه اطلاعيه گرين پيس در آزمايش های دو هفته پيش بر جلبکهای دريايی منطقه، ميزان آلودگی به مواد راديو اکتيو از ۵ برابر حد معمول تجاوز نمی کرد.

گرين پيس می گويد تحقيقات اين سازمان نشان از گسترش آلودگی به مواد راديو اکتيو در فواصل قابل ملاحظه ای از نيروگاه هسته ای فوکوشيما دارد.

در همين حال مقامات ژاپنی می گويند از نائوتو کان، نخست وزير آن کشور خواسته شده است که اجلاس جی ۸ را در فرانسه با شرحی از تلاش های کشور متبوع خويش برای تحت کنترل در آوردن نيروگاه آسيب ديده فوکوشيما، آغاز کند.

به گفته مقامات آقای کان خواهد داد که با آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری بعمل آورد و برای کمک به بالا بردن استانداردهای بين المللی ايمنی هسته ای درس هايی را که از حادثه اخير آموخته اند با ديگران به اشتراک بگذارند.

انتظار می رود آقای کان همچنين در ارتباط با طرح خود مبنی بر تامين ۲۰ درصد انرژی ژاپن از منابع تجديد پذير، توضيح دهد.

آقای کان خطاب به سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه در پاريس، در روز چهارشنبه گفت: «ژاپن سعی می کند هزينه انرژی خورشيدی را تا سال ۲۰۲۰ به يک سوم سطح فعلی و تا ۲۰۳۰ به يک ششم کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG