لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

واکنش مقامات گرینلند به پرزیدنت ترامپ: اینجا فروشی نیست، اما برای تجارت آماده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - به دنبال انتشار برخی گزارش های خبری مبنی بر این که پرزیدنت ترامپ به صورت خصوصی با مشاورانش ایده خرید گرینلند، بزرگترین جزیره جهان، را به بحث گذاشته است، گرینلند روز جمعه اعلام کرد که فروشی نیست.

انلون باگر، وزیر خارجه گرینلند می گوید: «ما برای تجارت آماده ایم. اما [گرینلند] فروشی نیست.»

پرزیدنت ترامپ در ماه سپتامبر به کپهناگ سفر خواهد کرد و قطب شمال در دستور کار ملاقات‌های او با نخست وزیران دانمارک و گرینلند قرار خواهد داشت. گرینلند منطقه خودگردان دانمارک است.

صحبت از خرید گرینلند ابتدا در روزنامه وال استریت جورنال مطرح شد. دو منبع آشنا به اوضاع می‌گویند برخی از مشاوران کاخ سفید این موضوع را به طور جدی مدنظر قرار داده‌اند.

لارس لوکه راسموسن، نخست وزیر پیشین دانمارک، در توئیتی نوشت: «باید دروغ اول آوریل بوده باشد. [هرچند] اصلا در زمان مناسبی مطرح نشد.»

گرینلند با حدود ۵۰ هزار جمعیت در فاصله بین اقیانوس اطلس شمالی و اقیانوس منجمد شمالی قرار دارد و به حمایت اقتصادی دانمارک وابسته است. گرینلند خودش امور داخلی‌اش را اداره می کند؛ ولی امور دفاعی و خارجی‌اش بر عهده کپنهاگ است.

گرینلند به دلیل اهمیت استراتژیک و منابع معدنی‌اش مورد توجه چین، روسیه، و ایالات متحده قرار داشته است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در ماه مه گفت روسیه رفتاری خصمانه در قطب در پیش گرفته است و اقدامات چین نیز باید به دقت زیر نظر باشد.

ایالات متحده و دانمارک در سال ۱۹۵۱ یک پیمان دفاعی را امضاء کردند که بر اساس آن پایگاه هوایی شمال گرینلند در اختیار نیروهای نظامی آمریکا قرار گرفته است.

دانمارک در سال ۱۹۱۷ جزایر «وست ایندیز» را به مبلغ ۲۵ میلیون دلار به ایالات متحده فروخت که بعدتر به نام «ویرجین آیلندز» ایالات متحده تغییر نام پیدا کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG