لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۸

کشف گازی که ۷۱۰۰ برابر گاز کربنیک سمی است


تصویری از تاثیر منفی شگرفی که گازهای گلخانه ای بر موجودات کف اقیانوس می گذارد، عکس از آرشیو
تصویری از تاثیر منفی شگرفی که گازهای گلخانه ای بر موجودات کف اقیانوس می گذارد، عکس از آرشیو

هیچ فرایندی برای از بین بردن این گاز مسموم در جو زمین وجود ندارد، و عمر این گاز ممکن است به صدها سال برسد.

دانشمندان می گویند نوعی گاز گلخانه ای تولید بشر را کشف کرده اند که فشردگی مولکولهای آن ۷۱۰۰ برابر گاز دی اکسید کربن است.

یک گروه پژوهشگر در دانشگاه تورنتوی کانادا که این گاز را کشف کرده اند،‌ می گویند این ماده شیمیایی که «پرفلوروتریبوتیل آمین» نام دارد، و به اختصار P.F.T.B.A نامیده شده، قوی ترین ماده ای موثر شیمیایی است که تا امروز شناخته شده و از این نظر تمامی رکوردهای اکتشافات شیمیایی را شکسته است.

این بدان معناست که این ماده شیمیایی، بالاترین قابلیت را برای جذب اشعه ای که از خورشید می تابد، دارد. انجلا هانگ که یکی از محققان این پروژه پژوهش طی ایی میلی نوشته است که پرفلوروتریبوتیل آمین بیشترین میزان پیوستگی مولکولی را که تاکنون دانش شیمی شناخته و تعریف کرده، از خود نشان داده است.

جزئیات این تحقیق در شماره ۲۷ نوامبر نشریه «مقالات پژوهشی ژئوفیزیک» منتشر شده است.

از P.F.T.B.A از میانه سده بیست برای مصارف گوناگون در ساخت لوازم الکتریکی استفاده شده و هم اکنون در مایعاتی که به لحاظ ترکیب شیمیایی و از نظر دما پایدارند، به کار می رود. استفاده های امروزین دیگر این گاز شامل کاربرد آن در انتقال حرارت و استفاده از آن در آزمایشات الکترونیک است.

پژوهشگران می گویند هیچ فرایند شناخته شده ای برای از بین بردن یا پاک کردن این گاز مسموم در جو زمین وجود ندارد و از این روی، عمر یا زمان پایداری این گاز ممکن است به صدها سال برسد.

خانم هانگ، از محققان طرح پژوهشی دانشگاه تورنتو، نوشته است:«در چارچوب زمانی ۱۰۰ ساله، تنها یک مولکول پرفلوروتریبوتیل آمین برابر با ۷۱۰۰ مولکول دی اکسید کربن (گاز کربنیک) بر محیط زیست اثر مخرب می گذارد.»
XS
SM
MD
LG