لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

اعتصاب سراسری در يونان در واکنش به سياست صرفه جويی دولت ادامه دارد


نگرانیِ سرمايه گذارانِ بازارهای بورس اروپا از بحرانهای مالی و اقتصادی يونان صدمات عمده ای به ارزش شاخص های عمدۀ سهام در بازارهای بورس اروپا از جمله بازار بورس يونان، وارد آورده است.

بازار بورس يونان روز سه شنبه شاهد سقوط ده درصدی قيمت سهام بانکهای آن کشور بود.

در سال جاری قيمت سهام بانکهای يونان بيش از ۲۷ درصد تنزل کرده است و پيش بينی ميشود که اقتصاد آن کشور نيز در سال جاری بيش از ۴ درصد رشد منفی داشته باشد.

سقوط روز سه شنبۀ ارزش سهام يونان زمانی رخ ميدهد که کارگران آن کشور بعنوان اعتراض به سياست صرفه جويی دولت دست به اعتصاب دوروزه در آتن پايتخت آن کشور زده اند.

تظاهرکنندگانِ وابسته به احزاب و گروه های کمونيستی در يونان، بعنوان اعتراض به کاهش بودجه و افزايش ماليات، قلعه اکراپليس آتن را اشغال کردند، و ضمن بر افراشتن پرچم های سرخ، يکی از ديوارهای معروف اکراپليس را با پارچه نوشتۀ خود پوشاندند.

در همين حال بازنشستگان و کارمندان خدمات عمومی دولت، از جمله معلمان به خيابانهای آتن ريختند و عليه کاهش ۴۰ ميليارد دلاری بودجه دولت از سوی پارلمان يونان دست به تظاهرات زدند.

دولت يونان پس از تصويب وام ۱۴۶ ميلياردی خود ميگويد که برای مقابله با بحرانهای مالی چاره ای جز اجرای سياست صرفه جويی ندارد.

XS
SM
MD
LG