لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

اعتصابات گسترده در يونان و اسپانيا ادامه دارد


در يونان، همزمان با آغاز دور پنجم اعتصابات عمومی در روز سه شنبه جوانان خشمگين و آنارشيستها در تظاهراتی با پليس ضدشورش درگير شدند. اعتصابات روز سه شنبه که به دعوت دو اتحاديه نيرومند يونان با دو و نيم ميليون عضو برگزار شد، در اعتراض به تصميم دولت يونان برای کاهش خدمات عمومی شکل گرفت.

در جريان اعتراضات، پليس برای پايان دادن به آشوبها با شليک گاز اشک آور و باتوم به مقابله با راه پيمايان خشمگينی برخاست که دست به ويرانگری تأسيسات شهری، پايانه های مسافربری، بانکها، ساختمانهای دولتی و غارت فروشگاهها زده بودند.

به گزارش خبرگزاريها از بامداد سه شنبه و به دعوت اتحاديه کارکنان خدمات عمومی و کنفدراسيون کارگران بخش خصوصی يونان پانزده هزار تن در خيابانهای آتن دست به راهپيمايی زدند تا مخالفت خود را با تصميمات دولت اعلام کنند. اما از همان آغاز راهپيمايی جوانان آنارشسيت به هنگام رودررويی با نيروهای ضدشورش با سنگ و آجر به پليس حمله ور شدند. پس از آن، اماکن عمومی مسير راه مورد هجوم تظاهرکنندگان قرار گرفت. دو بانک به کلی در آتش سوخت، يک ايستگاه قطار و يک پايانه مسافربری شهری دچار آسيبهای جدی شد و بسياری از فروشگاههای مسير تظاهرکنندگان غارت شد.

براساس برآورد کارشناسان اقتصادی بخش خصوصی يونان براثر آشوبهای خيابانی تاکنون بيش از ۲۴۰ ميليارد دلار آمريکا خسارت ديده است. شمار جهانگردان ۱۷ درصد کاهش يافته و اتحاديه اروپا که شاهد اين آشوبهاست با ابراز نگرانی از آينده نامطمئن يونان خواستار همکاری همه مردم يونان در برنامه اصلاحات اقتصادی برای ادامه عضويت يونان در اتحاديه شده است.

چندی پيش پارلمان يونان برای رهايی از ورشکستگی و کاهش بدهی ۱۳۴ ميليارد دلاری يونان به اتحاديه اروپا، يک رشته صرفه جويی های اقتصادی را تصويب کرد.

کاهش حقوق بازنشستگان، کاهش هزينه های خانه سالمندان، افزايش سن بازنشستگی، حذف کمکهای مالی به درماندگان و از کارافتادگان، حذف يارانه های ترابری شهری و کاهش هزينه های تئاترها، نمايشگاههای هنری و مراکز فرهنگی از جمله موارد برنامه صرفه جويی های اقتصادی است.

روز دوشنبه نيز بيش از هزار کارمند شرکت برق يونان، بعد از ۴۸ ساعت توقف در کار، دست به تظاهرات زدند. آنان به قانون سن بازنشستگی در اين کشور اعتراض دارند. در تظاهرات روز دوشنبه کارگران، پارچه نوشته های بزرگی بر فراز ساختمانها نصب شد.

متخصص های شرکت برق بيرقها و نشانهای خود را از ساختمان شرکت برق در مرکز آتن چنان آويختند که نمای ساختمان را پوشاند و سپس خود با پرچمی ديگر مثل پايين آمدن از دکل های تلفن، بر زمين فرود آمدند.

نيکوس دکاتسيلاس يک کارمند اداره برق می گويد «ما هيچ حقوق خوبی نمی گيريم. آنها دارند سن بازنشستگی ما را به ۶۵ سال افزايش ميدهند. گويی که در سن ۶۵ سالگی هم ما قادر خواهيم بود از دکل های تلفن بالابريم. من می خواهم ببينم آنها خودشان اين کار را می خواهند امتحان کنند؟»

در همين حال اعتصاب کارکنان مترو در اسپانيا حمل و نقل شهری در مادريد را مختل کرد.

روز سه شنبه در دومين روز از اعتصاب کارکنان مترو در مادريد پايتخت اسپانيا حرکت تمامی قطار ها متوقف شد. اين اعتصاب در اعتراض به کاهش دستمزد ها از سوی دولت اسپانيا صورت گرفته است. شرکت متروی مادريد اعلام کرد برنامه قطارها روز سه شنبه به طور کامل متوقف شد. در حالی که اتحاديه کارگری کارکنان مترو موافقت کرده بود تا ۵۰ درصدِ ظرفيت قطارها به ارايه خدمات ادامه خواهند داد. اعتصابات باعث شد بسياری از مسافران مترو در جستجوی راه های ديگری برای حمل و نقل شهری باشند.

روز دوشنبه حدود هفت هزار و پانصد کارمند مترو به اعتصاب سه روزه در متروهای مادريد پيوستند تا به قطع بخشی از دستمزد ها در شرکت های دولتی از سوی دولت محلی اعتراض کنند. اعتصاب موجب تأخير در فعاليت روزانه بيش از ۲ ميليون مسافر در پايتخت اسپانيا شد.

سوسياليست های اسپانيا قصد دارند با کاهش پنج درصدی حقوق کارمندان بخش دولتی و برخی ديگر از اقدامات، ۱۵ ميليارد يورو معادل ۱۸ و ۵۷ ميليارد دلار ذخيره کنند.

روز نخست اعتصاب، کارکنان مترو با ظرفيت۵۰ درصد به ارايه خدمات ادامه دادند اما انجمن کارگری گفته بود تصميم گيری برای ميزان خدمات رسانی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه، اواخر روز دوشنبه گرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG