لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۰

کسب رای اعتماد دولت جديد يونان در پارلمان


کسب رای اعتماد دولت جديد يونان در پارلمان
کسب رای اعتماد دولت جديد يونان در پارلمان

مردم يونان از سخنان لوکاس پاپادموس که باقی ماندن يونان در حوزه يورو را تنها راه انتخاب خواند، استقبال کرده اند. دولت جديد ائتلافی يونان برای کسب رای اعتماد روز چهارشنبه، به مجلس خواهد رفت.

دولت ائتلافی جديد لوکاس پاپادموس که اين هفته سوگند ياد کرد، از حمايت سوسياليست ها و محافظه کاران برخوردار است.

دولت آقای پاپادموس برای تضمين دريافت وام نجات اقتصادی ۱۳۰ ميليارد يورويی از کشورهای حوزه يورو و صندوق بين المللی پول تشکيل شده است.

لوکاس پاپادموس در تشريح سياست های دولت جديد به نمايندگان مجلس گفت تلاش برای نگاه داشتن عضويت يونان در حوزه يورو تنها راه انتخاب است. اين اظهارات، واکنش مثبت مردم در خيابان های آتن را به همراه داشته است. يک شهروند يونان می گويد: هيچ راه ديگری وجود ندارد. يا ما به اروپا تعلق داريم و يا بخشی از جهان سوم هستيم.

نخست وزير جديد يونان می گويد اصلاحات ساختاری از قبيل سياست های باز اقتصادی و افزايش کارايی بخش خصوصی را به اجرا خواهد گذاشت.

بازار سهام آتن روز سه شنبه در آستانه رای اعتماد به دولت آقای پاپادموس با افزايش شاخص ها همراه بود. اقتصاد يونان اکنون با وام صد و ده ميليارد يورويی که در سال ۲۰۱۰ توافق شد، ادامه حيات می دهد. اين در حالی است که هزينه های دريافت اين وام، اقتصاد ناتوان اين کشور را از بازارهای بين المللی خارج نگاه داشته است.

اما بسته نجات اقتصادی يونان کافی نبود و در روز ۲۶ ام ماه گذشته به توافق جديدی منجر شد که بر اساس آن به بدهی يونان به سرمايه گذاران خصوصی تا صد ميليارد يورو يا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

انتظار می رود آتن گفتگوهای رسمی با بانک ها و ديگر موسسات خصوصی برای کاهش بدهی های خود را در چند روز آينده، آغاز کند.

نخست وزير جديد يونان می گويد کسری بودجه يونان درسال جاری به ۹ درصد توليد ناخالص داخلی خواهد رسيد. او قول داده است اصلاحات ساختاری، از جمله تسهيل قوانين بازار و کارآيی بيشتر بخش خصوصی در يونان، سريع تر به اجرا گذاشته شود.

XS
SM
MD
LG