لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۹

پارلمان یونان به کابینه پاپاندریو رای اعتماد داد


پارلمان یونان به کابینه پاپاندریو رای اعتماد داد
پارلمان یونان به کابینه پاپاندریو رای اعتماد داد

وزيران دارائی اتحاديه اروپا دشواری کسب رأی اعتماد کابينه جديد دولت يونان، قصور در تصويب طرح صرفه جوئی پنج ساله دولت ازسوی پارلمان، و ناتوانی يونان در پرداخت اقساط وام اضطراری به اين کشور را فاجعه بار خوانده اند. اين در حاليست که کاخ سفيد بحران های مالی يونان را به وزش باد مخالفی در اقتصاد حهانی توصيف، و ابراز اطمينان کرده است که يونان به کمک اتحاديه اروپا خواهد توانست بر بحران های مالی خود چيره شود.

در حاليکه يونان هفته هاست که تقريبا همه روزه شاهد اعتصابات و برگزاری تظاهرات در مخالفت با طرح صرفه جوئی دولت اين کشور است، جرج پاپاندرو، نخست وزير يونان هفته گذشته با دو مشکل اساسی روبرو بود. اول آنکه بتواند در مورد کابينه جديد از از پارلمان اين کشور رأی اعتماد بگيرد که اين امر روز چهارشنبه به وقوع پيوست و دوم آنکه پارلمان يونان طرح پنج ساله اقتصادی دولت را به تصويب برساند، که يکی از شرايط وام دهندگان بين المللی برای ارائه مابقی وام اضطراری گذشته و دريافت وام اضطراری جديد به اين کشور است.

در حاليکه تدابير امنيتی فشرده و شديدی در اطراف پارلمان يونان به اجرا گذاشته شده است، قانونگذاران يونان روز سه شنبه تشکيل جلسه دادند تا رأی اعتماد به کابينه جديد دولت را به شور بگذارند و نتايج رأی آنان که گفته می شد نقش حياتی در سرنوشت اين کشور خواهد داشت، به نفع کابينه جديد جرج پاپاندرو انجام شد.

اين در حاليست که روز سه شنبه اعتصاب ۴۸ ساعته کارگران برق يونان، در مخالفت با برنامه صرفه جوئی دولت، به ويژه خصوصی سازی برق کشور همچنان ادامه داشت. همچنين تعدادی از اعضای اتحاديه های کارگری مختلف يونان، در مخالفت با طرح صرف جوئی دولت، در مقابل ساختمان اتحاديه اروپا در آتن تجمع کرده بودند.

اما پس از آنکه وزيران دارايی اتحاديه اروپا ارائه وام به يونان را به تأخير انداختند، روز دوشنبه در بروکسل، جرج پاپاندرو، نخست وزير يونان، با خوزه مانوئل باروسو، ديدار و گفتگو کرد.

بحران های مالی يونان همچنين بر اجلاس دو روزه بانک مرکزی آمريکا سايه افکنده است. هيأت مديره بانک مرکزی آمريکا ممکن است که به منظور جلوگيری از سرايت بحران های مالی اروپا به اين کشور، تصميم بگيرد تا ميزان نقدينگی بانک های آمريکا را افزايش دهند.

XS
SM
MD
LG