لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۷

استعفای نخست وزير يونان و تشکيل دولت ائتلافی


جورج پاپاندرئو، نخست وزير يونان، و آنتونيس ساماراس، رهبر اپوزيسيون محافظه کار، روز دوشنبه برای انتخاب نخست وزير موقت يونان، ديدار خواهند کرد.

آقای پاپاندرئو قبول کرده است از مقام نخست وزيری يونان کناره گيری کند تا راه را برای ايجاد دولت موقت که وظيفه اصلی اش رسيدن به توافق در مورد به تصويب رساندن کمک ١۳٠ ميليارد يورويی از اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول است، هموار سازد، و به اين طريق کشور نيمه ورشکسته يونان نجات يابد و در ناحيه يورو باقی بماند. دولت ائتلافی تا انتخابات تازه که در ١۹ فوريه برگزار می شود، عهده دار اداره کشور خواهد بود.

جورج پاپاندرئو ائتلاف تازه را رهبری نخواهد کرد و مشخص نيست که در انتخابات سال آينده کانديد شود.

هدف دولت موقت کسب توافق پارلمان و کابينه يونان با شرايط طرح نجات اتحاديه اروپا است. کمک اروپا مستلزم افزايش ماليات ها در يونان و کاهش تعداد بيشتری از مشاغل دولتی و حقوق بازنشستگی است.

سخنگوی دولت يونان گفت، روز يکشنبه، که نخست وزير موافقت کرد برای نجات کشور از ورشکستگی از قدرت کناره گيری کند، روزی تاريخی برای ملت يونان بود.

آقای پاپاندرئو در دو روز گذشته به دنبال گرفتن رای اعتماد از پارلمان تلاش کرد يک دولت ائتلافی موقت تشکيل دهد. ولی اپوزيسيون کشور خواستار استعفای وی و انتخاب نخست وزير جديد شد.

يکی از اولين اقدام های جورج پاپاندرئو در روز شنبه گفتگو با کارولوس پاپولياس، رييس جمهوری يونان، بود. آقای پاپاندرئو گفت: من به ديدار رييس جمهوری آمده ام تا او را از تصميم در مورد يک دولت ائتلافی مطلع کنم و در اين مورد با وی گفتگو کنم.

اما وعده آقای پاپاندرئو سوسياليست و ملاقات وی با رييس جمهوری، اپوزيسيون و مردم آن کشور را قانع نکرد. آنتونيس ساماراس، رهبر اپوزيسيون محافظه کار، در يک پيام تلويزيونی خواستار استعفای وی و انتخاباتی به منظور تشکيل يک دولت جديد شد. آقای ساماراس که رهبر حزب دموکراسی نوين در يونان است، گفت: ما اکنون فقط خواستار يک چيز هستيم که يونان را به وضعيت عادی بازمی گرداند و آن هم انتخابات است. اين تنها راه ثبات کشور و پايان دادن به اين کابوس است.

گرچه بدهی کلان يونان و عدم توان پرداخت آن، برنامه رياضت اقتصادی دولت، پايين رفتن سطح زندگی مردم، اعتصاب و تظاهرات خشونت بار، محبوبيت آقای پاپاندرئو را بسيار کاهش داد ولی برخی کارشناسان سياسی، انتخابات جديد را موجب تاخير و حتی به خطرافتادن کمک ١۳۰ ميليارد يورويی بين المللی به يونان می دانند.

نخست وزير يونان شامگاه جمعه با تعهد بر تشکيل يک دولت وحدت ملی به منظور به تصويب رساندن کمک ١۳۰ ميليارد يورويی، موفق شد رای اعتماد پارلمان را کسب کند. دولت سوسياليستی پاپاندرئو با پشتوانه رای ١۵۳ نماینده و با يک رای بيشتر در پارلمان ۳٠٠ نفره يونان موفق به کسب رای اعتماد شد.

با وجودی که پس از عقب نشينی نخست وزير يونان از طرح به همه پرسی گذاشتن دريافت کمک مالی و دريافت رای اعتماد از سوی پارلمان آن کشور احتمال هرج و مرج ناگهانی ناشی از برگزاری انتخابات زودهنگام از بين رفت ولی آشفتگی سياسی، اقتصادی و اجتماعی در اين کشور همچنان ادامه يافت.

علاوه بر اين رهبران فرانسه و آلمان در هفته گذشته به آقای پاپاندرئو هشدار دادند که در صورت عدم تصويب بسته کمک مالی با شرايط مندرج در آن، هیچ کمک بيشتر هم دريافت نخواهد کرد و اين بدان معناست که خزانه يونان در آغاز زمستان امسال خالی می شود.

XS
SM
MD
LG