لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۹

يونانيها بحران مالی موجود را معلول هزينه های المپيک ۲۰۰۴ می دانند


يونانيها بحران مالی موجود را معلول هزينه های المپيک ۲۰۰۴ می دانند

در حاليکه لندن خود را برای ميزبانی بازيهای المپيک آماده می کند، يونانيها بحران مالی موجود را معلول هزينه های سرسام آور برگزاری المپيک ۲۰۰۴ در کشورشان می دانند.

برخی از اماکن ورزشی به جا مانده از المپيک آتن، که اکنون به صورت متروک و با زمين های پوشيده از علفهای هرز و زباله های شهری درآمده، يادآور اين واقعيت است که زمانی، تلاشهای زيادی در جهت ايجاد آنها صورت گرفته بود.

استاديومهای ورزشی المپيک ۲۰۰۴ آتن با دروازهای آهنی زنگار گرفته و ظاهری محزون، اکنون تنها به اين اميد نگهداری می شوند، که شايد روزی برای مسابقات ورزشی يا کنسرتهای هنری مورد استفاده قرار گيرند.

يونان سال گذشته، چند گام بيشتر تا ورشکسگتی فاصله نداشت. با وجوديکه اتحاديه اروپا با دادن وامهای کلان اين کشور را از سقوط حتمی نجات داد، اما عوامل زيادی، از جمله المپيک ۲۰۰۴ دست به دست هم دادند تا مردم اين کشور با نگاهی به گذشته ها، دشواريهای اقتصادی امروز را معلول هزينه های سرسام آور آن زمان بدانند.

توماس آتزياس، يک کارگر آتنی می گويد، المپيک ۲۰۰۴ آتن باعث افتخار مردم يونان بود، اما مردم هنوز بهای آن را می پردازند.

حتی اگر گناه بحران مالی موجود يونان تنها به گردن بازيهای المپيک نباشد، اما وقتی صحبت از زمينه های بروز اين بحران به ميان می آيد، عده ای هزينه مسابقات المپيک را مطرح می کنند.

برخی می گويند، برگزاری المپيک اسراف بود، دولت يونان در آن زمان از لحاظ مالی استطاعت برگزاری مسابقات المپيک را نداشت.

آناستاسيوس هيرِس، کارمند بازنشسته اهل آتن، می گويد: «المپيک سهم زيادی در اين قضيه دارد. ما امروز هرچه می کشيم به خاطر همون بازيهای المپيکه.»

آقای هيرس می گويد، مسؤلان برگزاری المپيک ۲۰۰۴ باعث شدند يونان در چنين موقعيتی قرار بگيرد.

المپيک ۲۰۰۴ حدود ۹ ميليارد دلار، يعنی دو برابر هزينه پيش بينی شده اوليه برای اين کشور هزينه در بر داشت. اين رقم، بدون احتساب هزينه پروژه های زيرساختی بود که در آن زمان برای تکميل سريع آنها دولت ناگزير به پرداخت هزينه های گزاف شد.

از ماهها پيش از افتتاح مسابقات المپيک، کارگران ساختمانی در ۲۴ ساعت شبانه روز زير نور نورافکنها، بدون وقفه در شيفتهای مختلف کار می کردند.

هزينه تأمين پوشش امنيتی در مدت برگزاری مسابقات، به تنهايی بيش از يک ميليارد دلار بود.

اکنون پس از گذشت هفت سال، بيش از نيمی از قسمتهای شهرک المپيک يا بدون استفاده مانده يا به ندرت مورد استفاده قرار می گيرند.

اين کشور در حال حاضر با دريافت وامی موسوم به بستۀ نجات مالی به مبلغ ۱۱۰ ميليارد يورو از طرف کشورهای حوزه يورو و صندوق بين المللی پول روزگار می گذراند. هفته گذشته نيز بسته مالی ديگری برای تأمين مضيقه های مالی سالهای پيش رو در اختيار يونان قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG