لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

هزاران کارمند دولت در يونان بيکار می شوند


هزاران کارمند دولت در يونان بيکار می شوند
هزاران کارمند دولت در يونان بيکار می شوند

يونان در ادامه مشی رياضت اقتصادی خود ده ها هزار کارمند دولت را اخراج می کند. اين اقدام يکی از شرايط اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول برای اعطا کمک مالی بيشتر به آتن است.

کابينه يونان روز يکشنبه موافقت کرد ٣٠ هزار کارمند دولت را برکنار کند. طبق اين برنامه اين کارمندان تا پايان سال جاری به عنوان ذخيره محسوب خواهند شد و به مدت يک سال ۶٠ درصد حقوق خود را دريافت می کنند و پس از يک سال از کار برکنار می شوند. يکی از شرايط اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول و بانک مرکزی اروپا برای اعطای ۸ ميليارد دلار ديگر به يونان، وامی که اگر يونان دريافت نکند ورشکست می شود و حتی نخواهد توانست حقوق کارمندان خود را بپردازد، اقدام در زمينه تقليل تعداد کارمندان دولت است.

مقام های اروپايی تلاش می کنند بحران اقتصادی و مالی يونان را که در زير بار قرض هنگفتی است به نحوی حل کنند تا اين بحران دامنگير بانک های اروپا و کاهش ارزش يورو نشود و به بحران اقتصادی فعلی در جهان دامن نزند.

برای دريافت اين بسته کمک مالی دولت يونان تعهد کرده است ماليات های جديدی وضع کند، تا بيست درصد از حقوق کارمندان دولت بکاهد و شمار کارمندان دولت را تاسال ٢٠١۵ به يک پنجم برساند.

اين برنامه رياضت اقتصادی با مخالفت و نارضايتی يونانی ها روبرو شده و روزی نيست که شهرهای يونان صحنه تظاهرات مردم نباشد. بويژه اخراج کارمندان دولت که يک پنجم نيروی کار يونان را تشکيل می دهند، موجب خشم بسياری شده و اتحاديه کارمندان دولت را بر آن داشته که تظاهرات گسترده ای، برپا کنند.

دولت يونان تاکنون يک بار حقوق و پاداش کارمندان دولت را کاهش داده، بر ماليات ها افزوده، شرکت های دولتی را بسته، و بسياری از اموال دولتی را فروخته است.

برغم اعتراض شهروندان يونان، دولت چاره ای جز اجرای سياست های رياضتی شديد ندارد زيرا اجرای اين شرط ها برای دريافت کمک مالی بين المللی، ضرورت دارد، بدون اين کمک يونان قادر به بازپرداخت تعهدات مالی خود نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG