لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۶

دولت یونان برای دریافت کمک های مالی بیشتر بر لبه تیغ قدم برمی دارد


دولت یونان برای دریافت کمک های مالی بیشتر بر لبه تیغ قدم برمی دارد
دولت یونان برای دریافت کمک های مالی بیشتر بر لبه تیغ قدم برمی دارد

لوکاس پاپادموس، نخست وزیر یونان برای کسب توافق برای دریافت بسته اقتصادی و نیز اجتناب از مواجهه با چالش های مالی بیشتر دولت، به متحدان سیاسی خود فشار می آورد. وی این اقدام را در پی هشدار وزیر دارایی کشور مبنی بر ضرب العجل چند ساعته برای دریافت بسته مالی اتخاذ کرد.

پس از آن که اوانجلوس ونیزلوس، وزیر دارایی یونان به نخست وزیر هشدار داد دولت برای تدوین مفاد دومین بسته مالی فقط تا یکشنبه شب وقت دارد، آقای پاپادموس خواستار تشکیل یک جلسه اضطراری شد.

ونیزلوس زمانی این هشدار را مطرح کرد که وزرای امور خارجه حوزه یورو تهدید کردند اگر شواهدی مبنی بر وقوع اصلاحات در ساختار اقتصاد یونان مشاهده نکنند، کمک های مالی خود را قطع خواهند کرد. او گفت زمان بسیار بحرانی است و یونان «بر لبه تیغ قدم می گذارد».

آتن در تلاش بوده است تا نیمی از بدهی خود به ٣٢ موسسه مالی خصوصی بزرگ را بپردازد، اما تا به حال در این امر ناموفق بوده است. یونان همچنین در انتظار تایید کمک مالی ١٦٩ میلیارد دلاری جدید «صندوق بین المللی پول» و شانزده کشور دیگر با واحد پولی یورو است.

کارگران و مدیریت اتحادیه ها و کارمندان یونان روز جمعه ١٤ بهمن در اقدامی بی سابقه با هم ائتلاف کردند تا با درخواست طلبکاران بین المللی مبنی بر قطع دستمزدها برای کمک به دولت و موفقیت در کسب دومین کمک مالی آن مخالفت کنند.

«صندوق بین المللی پول» و کشورهای حوزه یورو از کارگران یونان خواسته اند تا برای کمک به رقابتی تر کردن اقتصاد کشور با شرکای بازرگانی آن، با کاهش دستمزدهایشان موافقت کنند. اما کارگران و کارفرمایان آن ها بر این باورند کم کردن دستمزدها در نهایت درآمد مالیاتی دولت را کاهش می دهد.

یونان می گوید به منظور اجتناب از ناکامی در بازپرداخت ١٩ میلیارد دلار اوراق قرضه در ماه مارس، به کمک های مالی و بودجه جدید نیاز دارد.

طلبکاران دولتی و خصوصی از دولت خواسته اند تا پیش از آن که پرداخت کمک های مالی بیشتری تصویب شوند، اقدامات سخت گیرانه تری در زمینه ریاضت اقتصادی درپیش گیرد.

XS
SM
MD
LG