لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

انتخابات برای نخست وزير جديد در يونان در ماه آوريل


انتخابات برای نخست وزير جديد در يونان در ماه آوريل
انتخابات برای نخست وزير جديد در يونان در ماه آوريل

يونان يک روز پس از اعتراضات خشونت بار عليه کاهش بيشتر هزينه ها و حذف مشاغل، اعلام کرد که در ماه آوريل انتخابات ملی در آن کشور را برای جايگزينی دولت لوکاس پاپادموس؛ نخست وزیر، برگزار خواهد کرد.

آقای پاپادموس در ماه نوامبر با هدف معين به تصويب رساندن لايحه رياضت اقتصادی در پارلمان يونان، انتخاب شد. لايحه جديد را کابينه يونان در روز جمعه و پارلمان آن کشور نيز در روز يکشنبه، مورد تصويب قرار دادند.

وزير اقتصاد آلمان می گويد بسياری در اتحاديه اروپا از سرعت کم اصلاحات و عدم انجام تعهدات در يونان، ناراضی هستند. اصلاحات تازه شامل ۲۲ درصد کاهش در حداقل دستمزدها و حذف ۲۰ درصد مشاغل کارمندان دولت است.

روز يکشنبه پارلمان يونان بمنظور اجتناب از ورشکستگی، لايحه جديد صرفه جويی دولت را به تصويب رساند؛ در حاليکه برخی از تظاهرکنندگان در مخالفت با برنامه طرح جديد صرفه جويی دولت بخشی از ساختمانها در آتن را به آتش کشيدند.

قانونگذاران پارلمان يونان، لايحه جديد صرفه جويی دولت را با ۱۹۹ رأی موافق در مقابل ۷۴ رأی مخالف به تصويب رساندند. تصويب اين لايحه يکی از شرايط وام دهندگان بين المللی، يعنی صندوق بين المللی پول، اتحاديه اروپا، و بانک مرکزی اين اتحاديه، بود که قرار است وام اضطراری ديگری به مبلغ ۱۷۱ ميليارد دلار به دولت يونان ارائه دهند.

پاولوس گرولانوس، وزير فرهنگ و جهانگردی يونان، گفت که تصويب اين لايحه به دولت امکان خواهد داد تا نظام مالی و اقتصاد کشور را بازسازی کند.

انتظار ميرود روز چهارشنبه هفته جاری وزيران دارايی حوزه يوروی اتحاديه اروپا تشکيل جلسه دهند، تا زمينه را برای ارائه وام اضطراری به يونان هموار سازند. اما گفته ميشود که تصميم نهايی در اين مورد تا ماه آينده گرفته نخواهد شد.

در همين حال، تظاهرات هزاران نفر از مخالفان در اعتراض به برنامه صرفه جويی غيرمحبوب دولت در شبانگاه يکشنبه به خشونت کشيد. برخی از تظاهرکنندگان به فروشگاه ها حمله بردند و ساختمانها را به آتش کشيدند و آتن را بصورت يک شهر جنگ زده درآورند. تلويزيون دولتی يونان نيز از درگيريهای خشونت آميز در ساير شهرهای يونان خبر داده است.

عليرغم تظاهرات خشونت بار در آتن، مردم يونان ضمن استقبال از تصويب لايحه صرفه جويی جديد دولت، ابراز اميدواری کرده اند که تصويب لايحه، ميزان اعتماد به حوزه يورو را افزايش دهد.

بازارهای بورس جهان نيز بازتاب مثبتی نسبت به تصويب لايحه صرفه جويی دولت يونان از خود نشان دادند. روز دوشنبه بازارهای بورس آسيا کار خود را با افزايش بهای سهام پايان دادند. بازارهای بورس اروپا در دادوستدهای نيمروز شاهد افزايش بهای شاخص های عمده سهام بودند.

در آمريکا نيز بازارهای بورس سهام کار خود را با افزايش قيمت سهام آغاز کردند.

XS
SM
MD
LG