لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۶

توافق رهبران یونان در پرداخت بدهی و تغییر ساختار اقتصادی کشور


توافق رهبران یونان در پرداخت بدهی و تغییر ساختار اقتصادی کشور
توافق رهبران یونان در پرداخت بدهی و تغییر ساختار اقتصادی کشور

تنها چند ساعت پیش از دیدار حامیان مالی یونان در بروکسل، رهبران آن کشور در پی اختلاف نظر فراوان و طولانی برسر ساختار اقتصادی یونان به توافق دست یافتند.

شرکای یونان در اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول از عدم توافق سیاستگران آن کشور بر سر مسائل مالی مورد اختلاف، به ستوه آمده بودند.

اتحادیه اروپا در ازای سپردن ضمانت برای بدهی یکصد و هفتاد و دو میلیارد دلاری یونان، از آن کشور خواسته بود تغییراتی در سیستم اقتصاد خود ایجاد کند و عملاً شرط بخشوده شدن بدهی های یونان را اعمال این تغییرات عنوان کرده بود.

یونان تا بیست مارس، اندکی بیش از یک ماه دیگر فرصت دارد تا بدهی های خود را بپردازد.

وزیر دارایی یونان به رغم شرکت در مذاکراتی که تمامی شب گذشته ادامه یافت، بدون رسیدن به توافق با دیگر اعضای کابینه آن کشور، آتن را به مقصد بروکسل ترک گفت، اما تداوم گفتگوهای اعضای ارشد دولت یونان که بامداد پنج شنبه انجام شد، به توافقی کلی منتهی شد که دو تن از سران دولت یونان از آن خبر دادند.

رئیس بانک مرکزی اروپا نیز در نشستی خبری درفرانکفورت از رسمیت یافتن این توافق سخن گفت.

در پی انتشار خبر حصول این توافق، یورو و سهام اروپایی قوت گرفت و احتمال مخدوش تر شدن اوضاع اقتصادی جهان ضعیف تر شد.بیم چنین خدشه ای با ورشکستگی بدهکارترین کشور عضو اتحادیه اروپا افزون شده بود.

وزیر دارایی یونان می گوید بقای مالی کشورش تنها درگرو برنامه تازه ای است که طی گفتگوهای دیرگاه دیروز و بامداد امروز، برسراجرای آن توافق هایی کلی به کف آمده است.

XS
SM
MD
LG