لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

تبعات درخواست فنلاند برای وثيقه نقدی در قبال وام به يونان


تبعات درخواست فنلاند برای وثيقه نقدی در قبال وام به يونان
تبعات درخواست فنلاند برای وثيقه نقدی در قبال وام به يونان

وزير اقتصاد يونان هشدار موسسه اعتبارسنجی موديز مبنی بر تاخير در پرداخت قسط بعدی وام به اين کشور را رد کرد.

موديز می گويد تقاضای فنلاند برای دريافت وثيقه نقدی در قبال وام به يونان، نجات اقتصادی يونان را با مشکل مواجه می سازد.

موسسه موديز می گويد کشورهای حوزه يورو که تلاش می کنند يونان را وادار سازند در قبال دريافت وام، وثيقه نقدی بپردازد، نجات اقتصادی يونان را به تاخير می اندازد و اين کشور را به لبه ورشکستگی خواهد کشاند.

اِوانجِلِس وِنِزِلوس، وزير اقتصاد يونان، می گويد: «تصميم گرفته شده است تحت هر شرايطی نيازهای مالی يونان برای ماه سپتامبر سال جاری تامين شود. وجوه لازم برای اين قسط در دسترس قرار دارد. بايد خاطر نشان کنم که ۴۵ ميليارد دلار از برنامه کمک اوليه هنوز موجود است.»

موديز، اولين موسسه اعتبارسنجی است که هشدار داد تقاضای فنلاند برای دريافت وثيقه نقدی در قبال وام در ماه گذشته، بسته نجات اقتصادی ۱۰٩ ميليارد دلاری به اين کشور را به خطر خواهد انداخت.

موديز روز دوشنبه گفت تقاضای فنلاند به رتبه اعتباری منفی برای يونان منجر می شود. اين اعتبار در حال حاضر تنها يک رتبه بالاتر از وضعيت ورشکستگی است.

رهبران حوزه يورو در همايشی که در ماه ژوييه سال جاری برگزار شد، بر سر بسته نجات اقتصادی جديدی که نيازهای مالی يونان را تا اواسط سال ۲۰۱۴ تامين کنند، به توافق رسيدند. اما تقاضای فنلاند در هفته گذشته با تقاضاهای مشابه از سوی کشورهای هلند، استراليا و اسلواکی، ادامه يافت.

آقای ونزلوس که کشورش در سومين سال از رکود اقتصادی قرار دارد می گويد: هدف کاهش نرخ رکود است که در حال حاضر بالای چهار و نيم در صد است. وزير اقتصاد يونان اضافه کرد که برای رسيدن به اين هدف بايد فضا تغيير کند - روحيه مصرف کنندگان، بانک ها و سرمايه گذاران تغيير يابد.

XS
SM
MD
LG