لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

تلاش فرانسه و آلمان برای نجات یونان


تلاش اروپا برای نجات کشور مقروض و بحران زده یونان و پیشگیری از گسترش آن به سایر کشورهای قاره وارد مرحله جدیدی شده است.

فرانسه و آلمان روز جمعه اختلاف ها را کنار گذاشتند و قول دادند برنامه نجات را هرچه زودتر تکمیل کنند. آنان در حالی به توافق رسیدند که جرج پاپاندریو نخست وزیر یونان ، وزیر دارایی جدیدی منصوب کرده است. این اقدام بخشی از ترمیم کابینه با هدف تضمین اجرای ریاضت های اقتصادی است. برنامه های پیشنهادی دولت یونان برای ساماندهی اقتصادی هفته ها اعتراض به راه انداخته و موجب شده کناره گیری دو عضو حزب پاپاندریو در پارلمان شد. وزیر دارائی جدید مسئولیت خود را با جنگ مقایسه کرد و خطاب به هموطنان اش گفت« کشور باید نجات داده شود و نجات داده خواهد شد.»

تصویب برنامه های سخت گیرانه یکی از شرایط برنامه ۱۶۰ میلیارد دلاری نجات اقتصادی سال گذشته اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول است. مقام های دولتی و سرمایه گذاران از آن بیم دارند که ناتوانی یونان در پرداخت بدهی هایش بحران بزرگتری را موجب شود و ارزش یورو را هم کاهش دهد. بسیاری نیز معتقدند برنامه اولیه نجات اقتصادی برای بیرون کشیدن یونان از بحران کافی نخواهد بود.

نیکولای سارکوزی رییس جمهوری فرانسه روز جمعه پس از دیدار با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در برلن گفت« وقتی برای تلف کردن وجود ندارد.»

XS
SM
MD
LG