لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

توافق ترکیه و یونان برای ازسرگیری روابط


دیدار اردوغان (راست) با نخست وزیر یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس
دیدار اردوغان (راست) با نخست وزیر یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس

یونان و ترکیه روز پنجشنبه توافق کردند که روابط خود را از سربگیرند و نقشه راهی را برای آغاز دوره جدیدی از روابط بین خود ایجاد کنند.

یونان و ترکیه که هر دو عضو ناتو هستند، دشمنان تاریخی یکدیگر نیز به شمار می‌روند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، در سفر به یونان با رهبران آن کشور توافق کرد که روی دنبال کردن روابط حسن همجواری، باز نگه‌داشتن مسیرهای تماس، افزایش حجم تجارت، و کار بر روی موضوعات مورد اختلاف، به ویژه اختلافات در دریای اژه، تمرکز کنند.

اردوغان پس از دیدار با میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، گفت: «تا زمانی که روی تصویر بزرگ تمرکز کنیم ... هیچ مسئله‌ غیرقابل حلی بین ما وجود ندارد.»

اردوغان پیشنهاد برگزاری نشست‌های سالانه سطح بالا را داد و گفت هر دو کشور می‌توانند از چنین نشست‌هایی سود ببرند.

میتسوتاکیس نیز گفت: «جغرافی و تاریخ حکم کرده است که ما در یک محل زندگی کنیم ... اما من یک مسئولیت تاریخی را احساس می‌کنم که باید از این فرصت استفاده کنم تا همانند مرزهای‌مان، دو کشور را نیز کنار هم قرار دهم.»

روابط سرد بین دو همسایه پس از ارسال سریع کمک‌های یونان به زلزله‌زدگان ترکیه در ماه فوریه، به طور قابل توجهی رو به گرمی رفت.

یونان و ترکیه چندین دهه بر سر مسائلی از جمله مرزهای فلات قاره‌ای، منابع انرژی، پروازهای برفراز دریای اژه، و قبرس که تقسیم شده است، با هم اختلاف دارند.

آنها که در دهه ۱۳۷۰ تا آستانه جنگ پیش رفته بودند، در سال‌های اخیر بر سر منابع انرژی در مدیترانه شرقی، مسائل دفاعی، مهاجرت، و خرید هواپیماهای جنگنده اختلافاتی داشتند و این باعث توقف مذاکرات همکاری شد.

XS
SM
MD
LG