لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۱۴:۳۷

برخورد پلیس یونان با تظاهر کنندگان در آتن


برخورد پلیس یونان با تظاهر کنندگان در آتن

در اولین سالگرد تیراندازی و قتل یک نوجوان یونانی توسط پلیس گروهی به نشانه اعتراض در آتن دست به تظاهرات زدند و پلیس برای متفرق ساختن آنها از گاز اشک آور استفاده کرد.

روز یکشنبه، شورشیان پنجره بانکها را شکستند و به سوی پلیس سنگ و اشیای دیگر پرتاب کردند. مقام های یونانی می گویند در این رویداد حدود پنجاه نفر بازداشت شده اند.

رسانه های محلی می گویند در حالی که اعتراض کنندگان قصد داشتند دفاتر دانشگاه را اشغال کنند یکی از مسئولان اداری دانشگاه آتن که تظاهر کنندگان نقابدار به وی حمله کرده بودند مجروح و در بیمارستان بستری شده است.

برخوردها پس از آن روی داد که چندین هزار نفر به یادبود پسر پانزده ساله ای که در سال ۲۰۰۸ توسط افسران پلیس یونان کشته شده بود در خیابان های آتن دست به تظاهرات و راهپیمائی زدند. پلیس می گوید که تنها به تیراندازی های هوایی و هشدار دهنده اقدام کرده بودند ولی شاهدان می گویند که یک افسر پلیس پسر نوجوان را هدف گرفته بود.

خشونت ها همچنین در روز یکشنبه شهر تسالونیکی را که دومین شهر بزرگ یونان به شمار می رود، نیز فرا گرفت. در این رویداد جوانان با کوکتل مولوتوف به پلیس حمله کردند، ویترین مغازه ها را در هم کوبیدند و اتوموبیل ها را به آتش کشیدند.

روز شنبه نیز پلیس یونان بیش از ۱۵۰ جوان را در سراسر شهر آتن بازداشت کرده بود. رسانه های یونان، تظاهر کنندگان سال ۲۰۰۸ را هرج و مرج طلب و جوانانی که به گروههای چپ افراطی وابسته بودند توصیف کرده اند.

XS
SM
MD
LG