لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۷

تشکيل يک دولت ائتلافی صد روزه در يونان


تشکيل يک دولت ائتلافی صد روزه در يونان
تشکيل يک دولت ائتلافی صد روزه در يونان

وزيران دارایی اتحاديه اروپا دوشنبه شب در بروکسل تشکيل جلسه دادند تا در مورد ارائه بخش ديگری از وام اضطراری به يونان، که برابر با ۱۱ ميليارد است، تصميم بگيرند. در پايان نشست، رهبران مالی اروپا از تشکيل دولت موقت در يونان استقبال کردند و گفتند تا زمانيکه نتيجه مذاکرات بين جروج پاپاندرئو، نخست وزير يونان و آنتونيس ساماراس، رهبر مخالفان دولت در مورد تشکيل دولت موقت مشخص نشده و دولت جديد با شرايط وام موافقت خود را ابراز نکرده، در اين مورد تصميمی اتخاذ نخواهند کرد. وژيران دارایی اتحاديه اروپا همچنين از ايتاليا مصراً خواستند تا اصلاحات مالی خود را هرچه زدوتر بمورد اجرا گذارد. بدهی نزديک به دو تريليون دلاری ايتاليا و افزايش ۶ درصدی هزينه دريافت وام، که ظرف يک سال و نيم گذشته يونان، ايرلند و پرتغال را محبور کرد تا وام اضطراری دريافت کنند، نگرانی فزاينده جديدی برای اتحاديه اروپا ايجاد کرده است. اتحاديه اروپا يونان را تحت فشار گذاشته است تا هرچه زودتر بسته کمک مالی اين اتحاديه را به تصويب برساند.

رهبران احزاب سياسی يونان روز سه شنبه برای دومين روز متوالی همچنان به مذاکرات خود پيرامون تشکيل يک دولت ائتلافی موقت يا صد روزه، ادامه دادند. در حال حاضر، کابينه دولت تشکيل جلسه اضطراری داده است تا در مورد تشکيل دولت موقت يونان تصميم نهایی را اتخاذ کنند. کريستوس پاپوتسيس، وزير دفاع از حقوق مدنی يونان، گفت چنانچه احزاب سياسی به وظيفه ملی خود عمل کنند، بدون ترديد نتيجه مذاکرات منافع مردم، کشور، و اتحاديه اروپا را در بر خواهد داشت.

گفته می شود که امکان دارد لوکاس پاپادِموس، اقتصاددان و معاون سابق بانک مرکزی يونان، که در حال حاضر استاد دانشگاه هاروارد در آمريکا، و پيشتاز نامزدهای موجود برای نخست وزيری موقت يونان است، به عنوان نخست وزير جديد اين کشور برگزيده شود. او روز دوشنبه از آمريکا وارد آتن شد.

آقای پاپاندرئو، که هفته گذشته پيشنهاد همه پرسی در مورد بسته نجات مالی اتحاديه اروپا را کرده بود، قرار است به منظور تشکيل يک دولت ائتلافی و کمک به حل و فصل بحران مالی کشور، از سمت خود کناره گيری کند.

در واشنگتن، کاخ سفيد از تشکيل دولت موقت در يونان استقبال کرده و مصراً از يونان خواسته است تا هرچه زودتر طرح اصلاحات مالی کشور را به مورد اجرا بگذارد.

XS
SM
MD
LG