لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

اپوزیسیون یونان: نخست وزیر باید پیش از تشکیل ائتلاف جدید استعفا دهد


آنتونیس ساماراس رهبر اپوزیسیون محافظه کار یونان می گوید استعفای نخست وزیر سوسیالیست آن کشور برای رسیدن دو طرف به توافق برای تشکیل يک دولت ائتلافی جدید و قادر به کسب کمک های لازم به منظور اجتناب از ورشکستگی کشور الزامی است.

ساماراس روز یکشنبه گفت اگر جورج پاپاندریوس استعفا دهد، همه چیز به جریان می افتد. رهبر حزب دمکراسی نو این نظر را پس از ملاقاتی کوتاه با کارولوس پاپولیاس رییس جمهوری یونان مطرح ساخت. اما اعضای حزب حاکم Pasok می گویند نخست وزیر پیش از تشکیل دولت و توافق با اپوزیسیون در مورد ائتلاف، از جمله دوره رهبری آن تا هنگام برگزاری انتخابات جدید، استعفا نخواهد داد.

سوسیالیست های حاکم می گویند انتخابات باید تا ژانویه و یا فوریه به تعويق افتد اما محافظه کاران خواستار رای گیری در ماه دسامبر هستند.

پاپاندریو روز یکشنبه کابینه يونان را به تشکیل جلسه ای اضطراری برای تبادل نظر در مورد تشکیل یک دولت وحدت ملی فراخوانده بود که بتواند موافقت پارلمان برای کسب دومین مجموعه کمک های مالی پیشنهادی ماه گذشته اتحادیه اروپا را کسب کند.

استفاده از این مجموعه مستلزم موافقت دولت بویان با افزایشی مجدد در نرخ های مالیاتی و کاهشی بیشتر در حقوق و مزایای بازنشستگی است.

هنوز معلوم نیست آیا حزب حاکم روز یکشنبه با اپوزیسیون دمکراسی نو تبادل نظر و گفتگو داشته است یا نه.

XS
SM
MD
LG