لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۴

مراسم شعرخوانی در يونان در اعتراض به اوضاع اقتصادی کشور


مراسم شعرخوانی در يونان در اعتراض به اوضاع اقتصادی کشور
مراسم شعرخوانی در يونان در اعتراض به اوضاع اقتصادی کشور

جامعه هنرمندان يونان، از جمله شاعران و نويسندگان، با برگزاری راهپيمايی و مراسم شعرخوانی در مرکز شهر آتن عليه بحران اقتصادی کشور دست به اعتراض زدند.

شاعران و هنرمندان يونان می گويند، شعر به مردم کمک می کند راحت تر با بحران موجود کنار آيند.

روز چهارشنبه صدها نفر از شاعران و نويسندگان يونان با برگزاری گردهمايی در مناطق متعدد باستانی شهر آتن عليه بحران اقتصادی موجود، دست به اعتراض زدند.

راهپيمايی که با روز جهانی شعر مصادف بود، با حضور دو هنرپيشه معروف يونان در صف مقدم از يک کتابخانه محلی در آتن آغاز شد و با مراسم شعرخوانی در کتابخانه ملی و دانشگاه آتن توسط دو نفر از برندگان جايزه نوبل ادبيات يونان، اوديسياس اليتيس و گيورگوس سفريس، ادامه يافت.

محافل هنری زيادی، از جمله انجمن موسيقيدانها، دانشجويان دانشکده رقص و نمايندگان آکادمی هنر دانشگاه ملی در اين مراسم شرکت داشتند. گرچه اين راهپيمايی جنبه اعتراضی داشت اما فضای غالب بر آن با شادی توأم بود و در تمامی مسير راهپيمايی تا ميدان اصلی شهر با اجرای موسيقی و رقص، همراهی می شد.

اين راهپيمايی توسط چندين مجله ادبی سازماندهی شده بود و دست اندرکاران می گويند، هدف از برپايی آن انتقال شعر از شکل نگارش به شکل اجرايی در خيابانهای آتن و در ميان مردم بود؛ جايی که شعر اساساً به آن تعلق دارد.

راهپيمايی در ميدان اصلی شهر با اجرای رقص توسط دانشجويان دانشگاه ملی يونان به پايان رسيد.

XS
SM
MD
LG