لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۸

بريتانيا و کارگران مهاجر يونانی


چنانچه يونان از اتحاديه اروپا خارج شود، بريتانيا، بعنوان بخشی از طرح احتمالی و اضطراری خود، در نظر دارد تا ورود مهاجران يونانی به اين کشور را محدود کند و تحت کنترل در آورد. اين تصميم با واکنش شديد يونانيان مقيم بريتانيا روبرو شده داشت.
پس از آنکه وزير کشور بريتانيا گفت که در نظر دارد ورود کارگران مهاجر يونانی به آن کشور را تحت کنترل درآورد، يونانيان مقيم بريتانيا، بازتابی خشمناک از خود نشان دادند و بشدت اين طرح را محکوم کردند. شبکه تلويزيونی «اسکای نيوز» به نقل از «تريسا می» وزير کشور بريتانيا گفت چنانچه يونان از حوزه يورو خارج شود، وی در نظر دارد با ارائه طرحی اضطراری ورود يونانيانی را که بخواهند در بريتانيا کار کنند، محدود کرده و تحت کنترل درآورد.
در گوشه ای از لندن که به محله يونانی نشين معروف است، يک بازرگان بازنشسته می گويد که يونان فقط ۱۱ ميليون نفر جمعيت دارد، و وزير کشور بايد نگران کارگران مهاجر از کشورهای بدهی زده و پرجمعيت اروپا مانند ايتاليا، اسپانيا و پرتغال باشد که رويهم ۱۲۵ ميليون نفر جمعيت دارند. و شخص ديگری گفت که تصور نميکند تعداد زيادی از شهروندان يونان بخواهند به بريتانيا بيايند. او واکنش وزير کشور بريتانيا را بی مورد خواند.
در همين حال، کريستين لاگارد، مدير عامل صندوق بين المللی پول، نيز گفته است که کودکان آفريقايی بيشتر از مردم يونان مستحق کمکهای مالی هستند. اين امر نيز ساکنان محله يونانی نشين لندن را سخت به خشم آورده است. تاکيس تريديماس، استاد دانشگاه، گفت که از نظر قانونی برای بريتانيا بسيار مشکل است که بخواهد بخاطر مسائل اقتصادی، ممنوعيت ورود کارگران مهاجر يونانی را عملی کند.
کشور بدهی زده يونان پنج سال است که دچار رکود اقتصادی شده، و اخيراً نيز بحران مالی و اقتصادی آن کشور را به بحران سياسی کشيده است. پس از انتخابات پارلمانی اخير، احزاب اين کشور نتوانستند بر سر تشکيل دولت به توافق برسند. يونان ميرود تا ۲۱ روز ديگر انتخابات پارلمانی جديدی برگزار کند.
رهبر حزب محافظه کار «دموکراسی نوين» گفت که حزب وی از باقی ماندن يونان در اتحاديه اروپا حمايت خواهد کرد. لوکاس پاپاديموس، نخست وزير سابق يونان، هشدار داده است که اگر يونان نتواند بخش ديگری از وام اضطراری خود را دريافت کند، پس از انتخابات ماه آينده خزانه دولت خالی خواهد شد.
XS
SM
MD
LG