لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

توافق آتن و اسکوپیه بر سر نام مقدونیه با مخالفت‌هایی در دو کشور روبرو شد


آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان (راست) و زوران زائف نخست وزیر مقدونیه - آرشیو
آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان (راست) و زوران زائف نخست وزیر مقدونیه - آرشیو

توافق تاریخی یونان و مقدونیه برای حل و فصل اختلاف دیرینه دو کشور بر سر نام رسمی مقدونیه به واکنش‌های متفاوت و با مخالفت‌هایی در دو کشور روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نخست وزیران این دو کشور اروپایی روز سه‌شنبه توافق کردند که نام رسمی مقدونیه به «جمهوری مقدونیه شمالی» تغییر یابد.

اختلاف بر سر نام این جمهوری تازه استقلال یافته بیش از دو دهه است که ادامه دارد و باعث شده این کشور نتواند به برخی نهادهای بین‌المللی، مانند ناتو، بپیوندد.

مقدونیه سال ۱۹۹۱ میلادی از یوگسلاوی سابق جدا شد و اعلام استقلال کرد.

یونان می‌گوید عنوان «مقدونیه» چنین القا می‌کند که گویی این کشور تازه تاسیس مالک استانی در شمال یونان با همین نام است. این استان زادگاه «اسکندر مقدونی» است.

انتظار می‌رود که توافق روز سه شنبه تا پایان هفته جاری میلادی امضا شود، اما برای رسمی شدن باید به تایید پارلمان‌های دو کشور برسد که چند ماه طول خواهد کشید.

به نوشته آسوشیتدپرس، تلاش نخست وزیران دو کشور برای پیشبرد توافق با واکنش‌های متفاوتی مواجه و تجمع‌هایی در هر دو سوی مرزهای مشترک برگزار شده است.

موافقان و مخالفان توافق همچنین در رسانه‌های اجتماعی فراخوان برگزاری تظاهرات و راهپیمایی‌های دیگری را در شهرهای مختلف برای روزهای آینده منتشر کرده‌اند.

اختلاف بین زوران زائف نخست وزیر مقدونیه با رئیس جمهوری گئورگه ایوانف نیز بالا گرفته و نخست وزیر گفته است که آن را به معرض همه‌پرسی خواهد گذاشت.

آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان نیز در داخل با مخالفت‌هایی روبرو شده است. پانوس کامنوس وزیر دفاع یونان گفته است در پارلمان به توافق رأی مخالف می‌دهد.

در این میان، رهبر اپوزیسیون یونان توافق مذکور را «به شدت مشکل آفرین» دانسته و از رئیس جمهوری خواسته است نگذارد گفت‌وگوها بر سر آن در پارلمان آغاز شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG