لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

يونان: انتشار روزنامه «ناشران بيکار»


نرخ بيکاری در يونان به ۲۵ درصد رسيده، يعنی دو برابر بيشتر از ساير کشورهای منطقۀ يورو. گروهی از روزنامه نگاران بيکار يونان تصميم گرفته اند با انتشار يک نشريه جديد، بطور مستقل و جدا از دولت برای خود ايجاد اشتغال کنند.

ناشران بيکار يونان از روز دوشنبه اولين شماره روزنامه خود را با عنوان «ناشران بيکار» منتشر کردند. اين روزنامه نگاران خود هم صاحب امتيازند و هم مالک. اکثر اين افراد تا پيش از اين بحران اقتصادی با يکی از روزنامه های پرفروش يونان به نام «آزادی مطبوعات» کار می کردند. دفتر اين روزنامه تحت تأثير بحران موجود بسته شد و ۸۵۰ نفر از کارکنان آن که حدود يک سوم آنها روزنامه نگار بودند،، بيکار شدند.

اکنون بيش از ۱۳۰ نفر از اين روزنامه نگاران هر يک با پرداخت ۱۰۰۰ يورو روزنامه جديد را منتشر کرده اند. نيکلاس وولِليس، سردبير روزنامه جديد می گويد، فکر انتشار «روزنامه ناشران» ابتدا از طرف کارکنان روزنامه قبلی مطرح شد.

سردبير «ناشران بيکار» می گويد: روزنامه «آزادی مطبوعات» به خاطر مواجه شدن با شرايط بسيار دشوار اجباراً بسته شد؛ اما، بعضی از کارکنان تصميم گرفتند خودشان اقدام کنند و تعاونی تازه را بوجود آوردند. در نتيجه هر کدام ۱۰۰۰ يورو گذاشتند و روزنامه جديد را منتشر کردند. وقتی به روزنامه نگاه کنيد فکر می کنيد همان روزنامه قبلی است ولی به نظر من از آنهم بهتر است.

روزنامه «آزادی مطبوعات» در يونان در سال ۱۹۷۵ بعد از سقوط ديکتاتوری سرهنگها تأسيس شد. اما به رغم اينکه در ۳۰ سال گذشته نقش پيشگامی در تاريخ روزنامه نگاری يونان ايفا کرد، سال پيش به دليل ناتوانی در بازپرداخت وام بانکی و عدم استطاعت مالی در پرداخت دستمزد به کارکنان خود، مجبور به تعطيل شد.

اين روزنامه نگاران می گويند، با وجود، بحران فعلی و بااينکه برای بقای خود مجبورند ۱۵ هزار نسخه در روز فروش کنند اما اين خطر را به تن خريده اند.

هفته گذشته يکی از روزنامه نگاران يونان به خاطر انتشار فهرست نام ثروتمندان صاحب حساب بانکی در سوئيس به اتهام نقض قانون اطلاعات خصوصی به دادگاه احضار شد. انتشار اين فهرست و دستگيری ناشر آن جنجال زيادی در يونان به پا کرد، جايی که مردمش از اين خشمگينند، که با تحمل رياضت های ناعادلانۀ اقتصادی بار ماليات نپرداختن ثروتمندان بر دوش آنهاست.
XS
SM
MD
LG