لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۴

افزايش محبوبيت يک حزب افراطی راستگرا در يونان


بحران مالی و اقتصادی يونان و برنامه های صرفه جويی دولت بر شمار افرادی که به کمک مالی نياز دارند افزوده است تا آنجا که سخن از نياز به راه اندازی بانک غذا در آن کشور به ميان آمده است.

صدها نفر از ساکنان آتن و حومه که بحران مالی کشورشان به آنان صدمه زده است روز چهارشنبه در يکی از ميدان های شهر جمع شدند تا آذوقه مجانی دريافت کنند. کسانی که کار خود را از دست داده اند و از برنامه صرفه جويی دولت و سياستمداران کشور در خشم هستند.

يکی از ساکنان آتن می گويد: شرايط خيلی دشوار است. حس می کنم کشورم تحت سلطه قرار گرفته است. ما در کشور خودمان اسير هستيم. سالهاست که ديگر احترامی برای سياستمداران قائل نيستم.

برنامه دادن نيازمندی های غذايی مردم به طور مجانی توسط حزب دست راستی افراطی «سپيده دم طلايی» انجام می شود.

ايلياس کاسيدياريس، نماينده پارلمان يونان از حزب سپيده دم طلايی، می گويد: شکاف عميقی در جامعه وجود دارد. يونانی ها گرسنه و در رنجند. اين شرم آور است که دولت بيش از ۵٠ ميليون يورو در اختيار احزاب قرار می دهد. حزب ما اين را يک جنايت می داند و به اين دليل ما اين پول را به مردم بر می گردانيم.

ولی اين آذوقه فقط برای يونانيان است و نه مهاجران، زيرا حزب «سپيده دم طلايی» مساله مهاجرت و مهاجران را يکی از دلايل نرخ بالای بيکاری در يونان می داند.
اين حزب می گويد بخشی از پشتوانه مالی که دولت در اختيار احزاب قرار می دهد صرف کسانی خواهد کرد که بحران اقتصادی آنان را در مضيقه قرار داده است.

برنامه هايی چون اين بر محبوبيت اين حزب افراطی راستگرا افزوده است.

يونان که در رکود اقتصادی به سر می برد برای نجات از ورشکستگی تعهد کرده است در ازای دريافت کمک‌های مالی بين‌المللی اقدامات اقتصادی سختگيرانه‌ای را در پيش بگيرد.
XS
SM
MD
LG