لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

سفر نخست وزير يونان به فرانسه


نخست وزير يونان که کشورش در يک بحران مالی به سر می برد در ادامه سفر اروپايی خود روز شنبه وارد فرانسه شد تا با رييس جمهوری آن کشور گفتگو کند. هدف از اين سفر تلاش برای گرفتن فرصت بيشتر برای برقراری اصلاحات اقتصادی و بازپرداخت وام های دريافت شده آتن است.

رهبران يونان و فرانسه تاکيد کردند که يونان همچنان در حوزه يورو باقی می ماند.

آنتونيس ساماراس، نخست وزير يونان در بخش آخر سفر اروپايی خود در کاخ اليزه با فرانسوا اولاند، رييس جمهوری فرانسه به گفتگو نشست. موضوع نشست خريد زمان برای برآورده کردن تعهدات اقتصادی و ساختاری يونان در مقابل وامی است که به آن کشور اعطا شده است.

اين ملاقات يک روز پس از گفتگوی آقای ساماراس با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان صورت گرفت. نخست وزير يونان در گفتگو با خانم مرکل گفت يونان به تعهداتش پايبند است و همانگونه که اتحاديه اروپا خواسته است از هزينه های دولتی می کاهد.

آنتونيس ساماراس می گويد: ما کمک بيشتری نمی خواهيم. تقاضای پول بيشتری نمی کنيم. فقط فضايی برای تنفس می خواهيم.

خانم مرکل در حمايت از يونان گفت آلمان مايل است يونان همچنان در حوزه يورو باقی بماند ولی بايد اصلاحات اقتصادی و ساختاری خود را طبق برنامه و مهلت تعيين شده به م اجرا گذارد.

فرانسوا اولاند، رييس جمهور ی فرانسه نيز روز شنبه در تاکيد اين مساله گفت: ماندن يونان در حوزه يورو نبايد زير سؤال برود. يونان در حوزه يوروست و همچنان در آن می ماند ولی بايد اعتبار برنامه های اقتصادی خود را نشان دهد.

آقای ساماراس نيز بر توان يونان به باقی ماندن در حوزه يورو تاکيد کرد.

يونان برای حل مشکلات اقتصادی و مالی خود به ميلياردها دلار وام نياز دارد که در چندين قسط به آن کشور پرداخت می شود. قسط بعدی اين وام در صورتی پرداخت خواهد شد که يونان اصلاحات اقتصادی را به پيش برد. اصلاحاتی که در يونان موجب خشم و تظاهرات گسترده شهروندان يونانی شده است.
XS
SM
MD
LG