لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۳

راست افراطی یونان وارد پارلمان می شود


حزب راست افراطی «طلوع زرین» یونان برای نخستین بار وارد پارلمان می شود. این حزب میخواهد تمام مهاجران به کشورهایشان فرستاده شوند و مرز با ترکیه مین گذاری شود. این موضع نگرانیهایی بوجود آورده است و این هراس شدت می گیرد که سیاستمداران افراطی از بحران اقتصادی سود می برند.

در حالی که نیکولائوس میخالولیاکوس، رهبر حزب پیروزمندانه در خیابانهای آتن راه می رود، طرفدارانش شعار می دهند «یونان به یونانی ها تعلق دارد».

خبرنگاری که جمعیت را دنبال می کند از رهبر حزب پرسید نخستین سیاست حزب چه خواهد بود؟ رهبر حزب گفت: «تمام مهاجران غیر قانونی باید بیرون بروند، از کشورم، از خانه ام.»

حزب «طلوع زرین» در انتخابات روز یکشنبه ۷ درصد رای و ۲۱ کرسی پارلمانی را بدست آورد.

اما تاناسیس کورکولاس، از اعضای فعال یک جمعیت مخالف نژاد پرستی می خواهد حزب ممنوع شود.

او می گوید «از سال ۱۹۷۴، زمانی که عمر شورای نظامی حاکم بسر آمد، این نخستین بار است که یک گروه نئو- نازی وارد پارلمان می شود.»

یونان، همراه با فروپاشی اقتصادی، با آنچه سازمان ملل متحد آن را یک بحران انسانی آوارگان و مهاجران می نامد، روبرو است. بسیاری از طرفداران جناح راست هردو را به یکدیگر ارتباط می دهند.

هر شنبه، از طلوع آفتاب، جمعیت پناهجویان در مرکز رسیدگی به وضعیت مهاجران درآتن جمع می شوند. شمار تقاضاهای بررسی نشده سر به دها هزار می زند.

سال پیش، حفیظ، پناهجوی افغان که مانند بسیاری از مهاجران هدف آزار اوباشان دست راستی در آتن قرار گرفته بود، بدون هیچ سابقه و بدون این که کاری کرده باشد، مورد تهاجم دست راستی ها قرار گرفت و کتک خورد.

حزب «طلوع زرین» می خواهد مرز ترکیه، ناحیه ای که اکثر مهاجران از آنجا وارد یونان می شوند، مین گذاری شود. در آتن، پوسترهای کمپین حزب از «پاکسازی شهر» و «جمع کردن زباله» حرف می زند.

برای جامعه یهودی شهر، زبان حزب و اونیفورمهای نازی مانند آن تحولی خطرناک است.

بنیامین آلبالاس، رییس یک انجمن یهودی می گوید: «ما همچنین بسیار نگران هستیم که حزب راست افراطی نئو- نازی عضو پارلمان یونان در آتن باشد، جایی که دمکراسی در آن زاده شد.»

میخاییل آرقیرو، تحلیلگر مسائل یونان در دانشگاه کاردیف - ویلز در بریتانیا می گوید موفقیت حزب طلوع زرین ممکن است در سیاستهای اقتصادی دولت قبلی ریشه داشته باشد: «بسیاری از جناح راست حزب اصلی محافظه کار می خواستند اعتراض کنند، بنابراین (رای به طلوع زرین) یک رای اعتراضی است، اما همچنین درست است که مساله مهاجرت در یونان ابعادی انفجارآمیز پیدا کرده است.»

حزب طلوع زرین می گوید یک حزب نئو – نازی نیست و رسانه های خارجی را متهم می سازد که برنامه ناسیونالیستی آن را تحریف می کنند.

XS
SM
MD
LG