لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۵

سپیده زرین یونان سوار بر موج ریاضت اقتصادی


GREECE/
GREECE/

حزب «سپیده زرین» یونان با شیوه های نئونازیستی و شعارهای ضد ریاضت اقتصادی و اخراج مهاجران غیرقانونی روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند.

رهبر حزب «سپیده زرین» یونان که بسیار سریعتر از دیگر احزاب آن کشور سر برآرورده و رشد کرده است، صدها جوان که تی شرت های سیاه برتن داشتند و به سبک نازی ها سلاح هایشان را برافراشته و سلام نظامی دادند، بازدید کرد. جوانان شعار می دادند: خون! افتخار! سپیده زرین!

نیکولائوس میهالولیاکوس حزب حزب سپیده زرین در برابر نزدیک به دو هزار هوادار سرسخت حزب که در آمفی تئاتر روباز پارک گودی – اردوگاه نظامی پیشین در نزدیکی آتن – گرد آمده بوند، سخن می گفت: «ممکن است گاهی دستانمان را این شکلی بلند کنیم، اما این دست ها پاک هستند؛ آلوده نیستند؛ دزدی نکرده اند. ما دهها نفر بودیم؛ و بعد عده مان به چند صد رسید.حالا هزاران نفریم؛ و این تازه اول راه است.»

حزب افراطگرای دست راستی سپیده زرین در گرماگرم اضمحلال اقتصادی یونان، شاهد رشد حامیانش است. راهپیمایی ماه گذشته نشان داد این حزب، که خود را ناسیونالیست معرفی می کند و تعهد کرده که مهاجران غیرقانونی را از کشور بیرون براند، متکبرانه احساس پیروزی می کند؛ به طوری که بعضی، این حرکات را تهدید کننده تلقی می کنند.

حزب سپیده زرین، سوار بر امواج خشم مردم از ریاضت اقتصادی و مهاجرت غیرقانونی، تنها در چند ماه اخیر موفق شده تعداد طرفدارانش را دو برابر کند. بنا به نظرسنجی های مستقل، میزان محبوبیت این حزب در ماه ژوئن هفت درصد؛ و تنها چهار ماه بعد یعنی ماه اکتبر چهارده درصد بود.

تحلیلگران سیاسی دلیلی برای توقف روند محبوبیت این حزب نمی بینند. آنها هشدار می دهند سپیده زرین – که آشکارا ایدئولوژی و نمادهای نئونازی ها را به کار می گیرد ولی منکر ایدئولوژی نئونازی است – ممکن است بتواند از هر سه رأی دهنده یونانی یکی را به خود جلب کند.

کوستاس پاناگوپولوس، رئیس یک مؤسسه نظرسنجی مستقل به نام آلکو می گوید: «تا وقتی که نظام سیاسی کشور تغییر نکند و فساد پایان نیابد، این پدیده ریشه کن نخواهد شد. حزب سپیده زرین بالقوه توانایی جلب سی در صد رأی دهندگان را دارد

حزب سپیده زرین اکنون در نظرسنجی ها، بعد از حزب محافظه کار دموکراسی نوین و اوپوزیسیون اصلی یعنی حزب چپگرای سیریزا در مرتبه سوم محبوبیت قرار دارد. رفتار خشونت آمیز اعضای این حزب – به ویژه راه افتادن در محله های مهاجرنشین آتن و ارعاب مهاجران، ظاهراً موضع حزب را تقویت کرده؛ نه تضعیف.

در حالی که دولت ریاضت اقتصادی بیشتری به مردم خشمگین یونان تحمیل می کند، افق سیاسی کشور از احتمال سقوط دولت ائتلافی محافظه کاران و چپگرایان حکایت دارد. احتمال این که حزب سپیده زرین بتواند در انتخابات دوم شود، هرچند اندک، ولی واقعی است.
تحلیلگران بر این باورند که این حزب در نهایت فاقد جاذبه و ساختار لازم برای جلب مردم است. در جریان جنگ جهانی دوم، یونان در جنگ علیه نازی ها متحمل کشته های بسیار و قحطی شد؛ و شبح حکومت نظامیان بر کشور در سالهای ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۴، هنوز بر سیاست نوین یونان سنگینی می کند. پس چرا عده زیادی از مردم یونان به حزبی تمایل نشان می دهند که به گفته منتقدان، سمبل و شعارش یادآور هیتلر است؟

حزب سپیده زرین منکر چنین شباهتی است. ایلیاس پاناجیوتاروس، سخنگوی حزب، در گفتگو با رویترز در کافه ای واقع در محله نظامی نشین آتن در مورد جاذبه های حزب برای مردم یونان گفت: « حزب سپیده زرین تنها نهادی در کشور است که کار می کند. همه احزاب دیگر یا به طور کامل یا تا حدودی کارآیی شان را از دست داده اند. ما مثل یک واحد نظامی بسیار سازمان یافته عمل می کنیم؛ چون ارتش بهترین نهاد در هر کشوری است

سپیده زرین دیگر حزبی حاشیه ای نیست.
نیکولائوس میهالولیاکوس، رهبر چاق و کوتاه و مبارز طلب حزب سپیده زرین زمانی هیتلر را ستود و منکر وجود اتاق های گاز نازی ها شد. او که پیشتر کماندوی نیروهای ویژه ارتش یونان بوده، سال 1979 که عضو یک حزب راستگرای افراطی بود، و برای حمل سلاح و مواد منفجره غیرمجاز زندانی شده بود، با رهبران دولت نظامی یونان ملاقات کرد. هنگامی که حزب سپیده زرین درباره این مسائل مورد سؤآل قرار می گیرد، رهبر حزب می گوید این ها مربوط به گذشته است، و حزب به آینده نگاه می کند.

حزب سپیده زرین از سال 1985 که آقای میهالولیاکوس آن را بنیان گذاشت تا سال های سال در حاشیه بود: در انتخابات سال 2009 این حزب توانست تنها کمتر از 20 هزار رأی یا .29 درصد آرا را به دست آورد. اما در انتخابات ماه ژوئن گذشته، بیش از چند حزب میانه رو و ناسیونالیست رآی آورد. حال، این حزب دارد طرفداران حزب «دموکراسی نوین» را هم به سوی خود می کشد. حزب دموکراسی نوین در مورد دریافت بسته کمک خارجی برای پرداخت بدهی های یونان چند بار نظرش را عوض کرد؛ و همین کار باعث بی اعتمادی مردم به آن حزب شد.

بخشی از جاذبه حزب سپیده زرین به خاطر کمک های رفاهی به شیوه گروه حماس است. سپیده زرین در محله های فقیرنشین آتن میان مردم مواد خوراکی توزیع می کند؛ به زنان سالمند کمک می کند تا با امنیت از عابر بانک ها پول دریافت کنند؛ و یک بانک خون «کاملاً یونانی» هم به راه انداخته است. در کافه های شهر آتن روایتی برسر زبانهاست که البته صحت آن تأیید نشده. داستان درباره یک یونانی است که مهاجران خانه اش را غصب کرده بودند. وقتی از پلیس تقاضای کمک کرد، پلیس شماره تماس با سپیده زرین را به این فرد داد. بنا به این روایت، اعضای حزب غاصبان را از خانه بیرون انداختند و خانه را تر و تمیز و رنگ شده به صاحبش تحویل دادند.

اما از سوی دیگر، حزب سپیده زرین در مظان اتهاماتی از جمله اقدامات نژادپرستانه قرار دارد. در میان افرادی که از سوی اعضای حزب تهدید شده یا هدف حمله و ضرب و جرح قرار گرفته اند، پاکستانی های مقیم یونان هستند. آنهایی که مورد حمله قرار گرفته اند می گویند پلیس آشکارا در حمایت از اعضای حزب پادرمیانی کرده است. حزب سپیده زرین مداخله در حملات نژادپرستانه را به شدت تکذیب می کند. عده زیادی از اعضای حزب در ارتباط با چنین حملاتی بازداشت شده، ولی به خاطر نبود شواهد و مدارک کافی، آزاد شده اند.

پلیس یونان هم این اتهام را که با اعضای حزب به نرمی برخورد کرده، رد می کند.

حزب سپیده زرین در مورد منابع مالی تنها گفته است بودجه اش از سوی هواداران تأمین می شود. در همین حال، دارد دفاتری در شهرهای مختلف کشور و در میان جوامع یونانی مقیم کشورهای خارج – از جمله در نیویورکتأسیس می کند.

سخنگوی حزب گفته است او و همکارانش برای رهبری کشور آمادگی دارند. به گفته وی، اولویت های حزب برای دولت شامل ریشه کن کردن فساد و شکوفا کردن اقتصاد کشور، و از همه مهمتر، بستن مرزهای یونان و اخراج مهاجران قانونی از آن کشور است. آقای پانوجیوتاروس می گوید: «مرزها را خواهیم بست؛ ولی به شیوه ای درست و مناسب؛ نه به شکل بی معنی ای که دولت الآن دارد مرزها را می بندد. هرچند، وقتی ما روی کار بیاییم، آنها به پای خودشان کشور را ترک خواهند کرد
XS
SM
MD
LG