لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

اتحادیه اروپا: بحران پناهجویان در یونان فراتر از اضطرار است


یونان از یک سو با دشواری‌های اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند و از سوی دیگر با موج عظیم پناهجویان مواجه است؛ موج پناهجویانی از خاورمیانه که همچنان ادامه دارد و هر روز حدود ۱۰۰ تا ۵۰۰ نفر به جزایر شرقی یونان وارد می‌شوند.

اغلب این پناهجویان از سوریه می آیند و بیش از ۱۲۵ هزار نفر از آنها در سال جاری میلادی به جزایر شرقی یونان در دریای اژه پا گذاشته‌اند. شمار پناهجویان فعلی یونان نسبت به سال ۲۰۱۴، ۷۵۰ برابر بیشتر شده است.

سخنگوی کمیسیون اروپایی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت وضعیت یونان در جزایر شرقی بسیار جدی است و اتحادیه اروپا در حال کار با چند آژانس امداد به پناهجویان است تا به وضعیت رسیدگی کند.

به گفته ناتاشا برتاد «با شمار پناهجویانی که هر روز به جزایر شرقی یونان می‌رسند، وضعیت فرای اضطراری و مستلزم رسیدگی کشورهای اروپایی است. ما بودجه دریایی را برای کمک به عملیات تجسس دریایی نیروهای یونانی برای نجات جان افراد را سه برابر کرده‌ایم.»

پیشتر در هفته جاری، اتحادیه اروپا برنامه نهایی بودجه ۵۲۸ میلیون دلاری برای یونان را تایید کرد. یونان قرار بود اولین بخش از این بودجه به ارزش ۳۳ میلیون دلار را فوراً دریافت کند.

علاوه بر این، اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده برای کمک به یونان، برنامه‌ای را برای انتقال ۱۶ هزار پناهجو از یونان به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا تهیه کند.

رهبران اتحادیه اروپا اخیراً وعده داده اند منابع بیشتری را به یونان بدهند تا بتواند با موج عظیم پناهجویانی که از فقر و درگیری‌های مسلحانه در خاورمیانه فرار کرده اند، کنار بیاید.

امسال ده‌ها هزار پناهجو از راه دریا خود را به یونان و ایتالیا رسانده‌اند، اما بسیار از آنها در طول مسیر جان باخته‌اند.

XS
SM
MD
LG