لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۳

رهبر حزب سوسیالیست یونان خواستار ائتلاف احزاب این کشور شد


رهبر حزب سوسیالیست یونان خواستار ائتلاف احزاب این کشور شد
رهبر حزب سوسیالیست یونان خواستار ائتلاف احزاب این کشور شد

در انتخابات پارلمانی یونان که روز یکشنبه برگزار شد، حزب سوسیالیست این کشور با ۴۲ کرسی از میان ۳۰۰ کرسی نمایندگی مجلس این کشور ۱۳/۶ در صد از آرای رای دهندگان را به دست آورد و جایگاه سوم را در مجلس یونان به دست آورد.

این در حالیست که حزب محافظه کار"دمکراسی نو" با کسب ۱۹/۱۸ درصد آراء توانست خود را به جایگاه اول برساند ۱۰۹ کرسی نمایندگی را کسب کند. بااین حال این میزان آرا هنوز از اکثریت لازم برای تشکیل دولت برخوردار نیست. اوانجلو ونیزلوس، رهبرحزب سوسیالیست یونان و وزیر دارایی پیشین این کشور، درپی اعلان نتایج انتخابات، احزاب یونانی هوادار اتحادیه اروپا را به تشکیل ائتلافی وسیع فراخواند. او گفت نتایج انتخابات تشکیل ائتلافی دو حزبی با حزب "دمکراسی نو" را منتفی کرده است.

مردم یونان روز یکشنبه ششم ماه مه، هم زمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه ، به پای صندوق های رای رفتند تا نمایندگان پارلمان این کشور را انتخاب کنند. به نظر می رسد که مردم یونان با شرکت در بحرانی و نامطمئن ترین انتخابات این کشور در دهه های اخیر قصد تنبیه دو حزبی را داشتند که به نظر آنان مسئول وضعیت وخیم اقتصادی این کشور هستند.

XS
SM
MD
LG