لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

يونان: گشايش نمايشگاه بين المللی تجارت


نمايشگاه بين المللی تجارت در سالونيک دومين شهر بزرگ يونان و مرکز استان مقدونيه مرکزی تحت تدابير شديد امنيتی و با حضور آنتونيوس ساماراس، نخست وزير آن کشور گشايش يافت.

همزمان با برگزاری اين مراسم، حرکتهای زيادی از سوی اصناف و محافل اجتماعی يونان در اعتراض به طرح های اقتصادی جديد دولت سازماندهی شده بود.

دولت يونان روز شنبه برای جلوگيری از هرگونه درگيری احتمالی در خلال برگزاری مراسم افتتاح نمايشگاه بين المللی تجارت و حضور آنتونيوس ساماراس، نخست وزير يونان در اين مراسم، حدود ۳۵۰۰ مأمور پليس را در شهر مستقر کرده بود.

به مناسبت برگزاری اين نمايشگاه، حرکتهای هماهنگی در اعتراض به برنامه های اقتصادی جديد دولت يونان که قصد دارد مقدار ديگری از حقوق بازنشستگی افراد را قطع کند، سازماندهی شده بود.

ساماراس با تعدادی از معلولان که از وضع اقتصادی خود ابراز نگرانی می کردند، ديدار کرد.

نماينده معلولان در ديدار با نخست وزير يونان گفت: ما نگران اين برنامه های دولت هستيم. تمام فشار اين برنامه ها روی دوش افراد معلول خواهد افتاد. و اين وضع، آنها را به فقر مطلق می کشاند.

در همين حال، تعدادی از مأموران پليس که خود نيز در بحران اقتصادی موجود از نظر مالی متحمل لطمات سنگينی شده اند، در شهر سالونيک دست به تظاهرات زدند.

دهها نفر از هواداران حزب موسوم به «ائتلاف چپ راديکال» نيز ساختمان تماشاخانه اصلی سالونيک را بطور موقت و به صورت نمادين اشغال کردند.

معترضان در تظاهرات روز شنبه می گفتند، ساختار بازنشستگی کشور در حال حاضر با آشوب رو به روست. اقدامات جديد دولت هر روز با مقاومت بيشتر مردم مواجه می شود، و مردم نمی گذارند اين برنامه ها به تصويب برسد.

دولت يونان در حال حاضر برای رفع بحران مالی خود و دريافت وامهای اضطراری از طرف کشورهای حوزه مالی يورو و صندوق بين المللی پول، موظف است در کشور دست به اصلاحات اقتصادی بنيادين بزند.
XS
SM
MD
LG