لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۶

حزب دمکراسی نوين يونان برای تشکيل دولت ائتلافی سه روز فرصت دارد


نتايج انتخابات پارلمانی در يونان نشان می دهد هيچيک از احزاب سياسی آن کشور نتوانسته است آرای کافی برای تشکيل يک دولت ائتلافی جديد به دست آورد.

حزب محافظه کار دموکراسی نوين ۱۹ درصد آرا را به خود اختصاص داد. اما، کسب اين درصد يعنی ۱۰۸ کرسی از ۳۰۰ کرسی پارلمان، بسيار کمتر از ميزانی است که يک حزب سياسی برای تشکيل دولت جديد در آن کشور نياز دارد.

آنتونيس ساماراس، رهبر حزب دمکراسی نوين، اکنون سه روز برای تشکيل يک دولت ائتلافی زمان دارد. در صورتيکه اين حزب نتواند در سه روز آينده موفق به تشکيل دولت جديد شود، اين وظيفه به عهده حزبی خواهد بود که آرای کمتری آورده است.

آنتونيس ساماراس می گويد: ما برای مسئوليت تشکيل دولت نجات ملی، با دو هدف آماده ايم. اول، يونان در حوزه يورو باقی بماند و دوم، شرايط برای دريافت وام نجات اقتصادی را اصلاح کنيم تا بتوانيم به رشد اقتصادی دست يابيم و از فشار برنامه های رياضت اقتصادی در جامعه يونان بکاهيم.

حزب ائتلاف چپگرايان راديکال که عليه برنامه های رياضت اقتصادی تبليغ می کند حدود ۱۷ درصد رای، يعنی ۵۱ درصد از کرسی های پارلمان را کسب کرد.

نتايج آرای حزب سوسيالست های پاسوک برای اين حزب نوميدکننده است. اين حزب حدود ۱۴ درصد آرا را کسب کرد. اِوانجلوس ونيزلوس، رهبر پاسوک، خواهان تشکيل دولت ائتلافی با شرکت تمامی احزاب شد.

اوانجلوس می گويد: ما خواهان تشکيل دولت ائتلافی جديد با شرکت همه نيروها هستيم. بدون استثنا، فرقی نمی کند که چه موضعی در ارتباط با وام نجات اقتصادی و شرايط دريافت آن داشته باشند.

حزب پاسوک و حزب دموکراسی نوين می خواهند اتحاديه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بين المللی پول سخت گيری های کمتری نسبت به اجرای برنامه های رياضت اقتصادی در يونان داشته باشند. اتحاديه اروپا اجرای چنين برنامه هايی را پيش شرط دريافت وام ۳۰۰ ميليارد دلاری نجات اقتصادی می داند.

XS
SM
MD
LG