لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

يونان: اعتراض به فروش بانک «هلنيک پست»


روز دوشنبه صدها نفر از کارکنان شعبه های مختلف يکی از بانک های دولتی يونان، در اعتراض به تصميم دولت برای فروش اين بانک، در آتن پايتخت دست به تظاهرات زدند.

با مطرح شدن مسئلۀ فروش بانک دولتی «هلنيک پست» به بخش خصوصی کارکنان بانک از اين نگرانند که کارشان را از دست بدهند، آنهم بانکی که به قول کارکنانش هميشه به آنها کمک کرده و مزايای خوبی در اختيارشان گذاشته است.

پاگونا سيگانو يکی از کارمندان بانک می گويد، با فروش بانک، عده زيادی بيکار می شوند، به گفته پاگونا، اين بانک از بدو تأسيس، از سال ۱۹۰۰ تا کنون هميشه به نفع اقشار کم درآمد و طبقه متوسط عمل کرده است.

دولت يونان به عنوان بخشی از اصلاحات اقتصادی در ارتباط با کاهش بدهی هايش در نظر دارد يا بانک ها را به بخش خصوصی واگذار کند يا آنها را در هم ادغام کند.

گفته می شود، بانک هلنيک پست، در وضعيت خوبی نيست و بايد فروخته شود.

کارمندان بانک روز دوشنبه با تجمع در مقابل ساختمان وزارت دارايی يونان، از وزير دارايی خواستند از فروش بانک هلنيک پست منصرف شوند.

دولت يونان تصميم دارد در سال آينده به تدريج بانک ها را خصوصی کند، اقدامی که از زمان دولت سابق يونان تا کنون به تأخير افتاده است.

کشور های عضو منطقه يورو ماه پيش تصميم گرفته اند در ازای اقدامات دولت يونان در زمينه انجام اصلاحات اقتصادی و کاهش کسری بودجه کشور، تا آخر ماه مارس آينده حدود ۵۰ ميليارد يورو به يونان کمک کنند.
XS
SM
MD
LG