لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۷

بحران اقتصادی و موج اعتراضات در يونان


بحران اقتصادی و موج اعتراضات در يونان
بحران اقتصادی و موج اعتراضات در يونان

خیابانهای آتن: خشمی که به خشونت انجامید. فقری که پیر و جوان را فرسوده کرده است. بیکاری که درصد بالايی از جامعه را زمین گیر کرده است. سالمندان اشک می ریزند و جوانترها عزم کوچ کرده اند. هفته اخیر، شاهد گردآمدن اعتراض آمیز هشتاد هزار تن در آتن پایتخت یونان بود؛ رویدادی بی سابقه.

طی دهه اخیر، یونان با بدهی های سنگینی روبه رو بوده است که بحران اقتصادی آن را سبب شده است؛ بحرانی که اقتصاد آن را تخریب کرده و آن کشور را به سمت ناآرامی اجتماعی سوق داده و جدا از این همه، هم بهبود اقتصاد اروپا را تحت الشعاع قرار داده و هم آینده یورو را.

بامداد روز دوشنبه سیزدهم فوریه، مجموعه تدابیر ریاضت اقتصادی پیشنهادی دولت یونان از تصویب مجلس آن کشور گذشت؛ تدابیری که از سویی گریزی از آنها نیست و از سوی دیگر، شهروندان یونانی را از عواقب اعمال آنها بیمناک کرده است.

دراواخر سال دوهزار و نه – حدود دو سال و نیم پیش – دولت جرج پاپاندرئو؛ نخست وزیر یونان، اعلام کرد که دولت پیشین یونان، ارقام بودجه آن کشور را جعل کرده است. از آن پس، وخامت وضع اقتصادی یونان منجر به آن شد که درماه مه سال ۲۰۱۰ به کمکی وابسته شود که رقمی نجومی داشت؛ کمکی به مبلغ صد و پنجاه و دومیلیارد و شش میلیون دلار، که از سوی همسایگان ثروتمندتر یونان دراختیار آن کشور قرار گرفت، و بهایی که یونان درقبال دریافت کمک مالی اتحادیه اروپا می پردازد، طرحهایی است که دولت آن کشور برای مقابله با وخامت وضع اقتصاد آن، وضع کرده است.

وزرای اقتصاد ودارایی حوزه یورو، روز چهارشنبه پانزدهم فوریه دربروکسل گرد خواهند آمد تا برای دومین بار طی یک هفته، برسرمسائل اقتصاد یونان به تبادل نظر بپردازند. این درحالی است که تصویب طرح ریاضت اقتصادی در مجلس آن کشور، بی درنگ بر بازار سهام آن کشور و اروپا اثر گذارد و شاخص سهام یونان را در روز دوشنبه بيش از ۴ مميز ۶۵ درصد افزایش داد.

انگلا مرکل صدراعظم آلمان می گوید اتحادیه اروپا مصمم به تکمیل طرحی است که الزام به تعهداتی خاص را برای دولت یونان در بر داشت؛ تعهداتی که آن کشور از اکنون خود را ملتزم به انجام آنها کرده است.

XS
SM
MD
LG