لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

تصویب برنامه ریاضت اقتصادی در پارلمان یونان


تصویب برنامه ریاضت اقتصادی در پارلمان یونان
تصویب برنامه ریاضت اقتصادی در پارلمان یونان

پارلمان یونان نخستین گام را در اجرای برنامه های جدید و فراگیر ریاضت اقتصادی ، با هدف تامین کمک های بین المللی برای کشور وام زده، برداشته است.

جورج پاپاندریو، نخست وزیر سوسیالیست روز چهارشنبه موفق شد برنامه ۴۰ میلیارد دلاری خود را برای افزایش مالیات ها، کاهش هزینه ها و فروش دارائی های دولتی به تصویب برساند. برنامه با ۱۵۵رای موافق در برابر ۱۳۸ رای مخالف به تصویب رسید.

قانون گذاران در حالی به برنامه رای دادند که هزاران معترض سنگ پران مخالف آن، برای دومین روز در مقابل ساختمان پارلمان در آتن با پلیس به زدوخورد پرداختند. پلیس گاز اشک آور بسوی معترضین پرتاب کرد و دود سفید میدان را پوشاند.

یک گروه از معترضین اداره پست در طبقه همکف ساختمان وزارت دارائی را به آتش کشید. تظاهر کنندگان بطری های آب پرت کردند و یک قانون گذار سوسیالیست را که گفت علیه برنامه رای خواهد داد اما چنین نکرد، بباد انتقاد گرفتند.

با تصویب برنامه ریاضت اقتصادی، یونان به دریافت یک سهم ۱۷ میلیارد دلاری از کمک نجات اقتصادی ۱۵۶ میلیارد دلاری سال گذشته صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا نزدیکتر شد. بدون تصویب آن، یونان احتمالا در پرداخت تعهدات مالی خود در ماه ژوئیه نکول می کرد، که در مقابل می توانست بازارهای مالی جهان و اروپا را به هرج و مرج بکشاند.

در حالی که قانون گذاران به رای دادن نزدیک می شدند، پاپاندریو به تلاش آخرین لحظه برای حمایت از برنامه ادامه داد و از پارلمان درخواست کرد برای پرهیز از نکول هرکاری را که امکان دارد انجام دهد. رای بعدی قانون گذاران به جزییات برنامه در روز پنجشنبه خواهد بود، که امکان دارد حتی کسانی که روز چهارشنبه به کلیات رای دادند، با برخی از جزییات مخالفت کنند.

رهبران اصلی اروپایی اقدام پارلمان یونان را ستودند و آنرا یک رای «مسئولیت ملی» نامیدند.

XS
SM
MD
LG