لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۴

شورش در خیابان های آتن به مرگ سه تن منجر شد


ده ها هزار یونانی روز چهارشنبه در خیابان های آتن سر به شورش برداشتند، و در حالی که اعتراض آنها به کاهش بودجه دولت به خشونت گرایید، با پلیس به زد و خورد پرداختند و ساختمان ها را به آتش کشیدند.

مقامات می گویند سه نفر که در داخل بانکی در مرکز آتن به دام افتاده بودند، پس از آن که تظاهر کنندگان ساختمان را آتش زدند جان سپردند.

نخست وزیر یونان در جریان جلسه پارلمان این حادثه را محکوم کرد و گفت یونانی ها حق دارند اعتراض کنند اما مجاز نیستند کسی را بکشند.

بسیاری از معترضین از کاهش بیش از ۳۰ میلیارد دلار در هزینه های عمومی برآشفته هستند، و برخی سعی کردند به پارلمان حمله کنند، پلیس ضد شورش آنها را با شلیک گاز اشک آور به عقب راند.

کاهش های پیشنهادی، بخشی از یک معامله ۱۴۵ میلیارد دلاری با اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول برای نجات یونان از ورشکستگی است.

بحران بدهی یونان سرمایه گذاران را در سراسر جهان تکان داده است. شاخص اصلی بورس یونان در معاملات بازرگانی روز چهارشنبه ۳/۹ درصد پایين آمد.

سرمایه گذاران از آن بیم دارند که مشکلات بدهی که یونان تجربه می کند به زودی به دیگر کشورهای اروپایی، از جمله پرتغال و اسپانیا نیز صدمه بزند.

شمار رو به افزایشی از مقامات اروپایی می گویند سلامت آینده اقتصاد اروپا ممکن است به موفقیت طرح نجات مالی یونان بستگی داشته باشد.

اعتصاب و خشونت پرواز هواپیماها، حرکت ترن ها و سرویس های آبی را در بخش هایی بزرگی از کشور متوقف کرده است. مدارس و ادارات خصوصی بسته شده اند و بیمارستان ها با کارمندان محدود کار می کنند.

جرج پاپاندریو، نخست وزیر سوسیالیست یونان، روز سه شنبه لایحه ریاضت های اقتصادی، شامل میلیادرها دلار کاهش در هزینه ها و افزایش مالیات ها را به پارلمان ارائه داد.

کاهش مستمری های کارکنان کشوری و تثبیت دستمزها، که بسیاری می گویند به قشرهای فقیر و کم درآمد صدمه خواهد زد، از جمله اقدامات جدید است.

آلمان، که بخش بزرگی از کمک به نجات مالی یونان را تامین خواهد کرد، هشدار داده است که اگر یونان اقدامات اضطراری را تصویب نکند، پرداخت وام ها ممکن است متوقف شود.

XS
SM
MD
LG