لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۶

ازدیاد کوسه های بزرگ سفید در سواحل شرق آمریکا، باعث ترس مردم از رفتن به کناردریا شده است


کوسه بزرگ سفید، بزرگترین ماهی شکارچی
کوسه بزرگ سفید، بزرگترین ماهی شکارچی

وقتی فیلم سینمایی «آرواره ها» اثر استیون اسپیلبرگ در سال ۱۹۷۵ به سینما آمد، خیلی از مردم تا مدت ها از کوسه بزرگ سفید می ترسیدند. البته این ترس چندان بجا نبود، چون کوسه سفید به ندرت تا نزدیکی ساحل شنا می کند و کمتر کسی با آن روبرو شده است.

اما اخیراً در شرق آمریکا همه چیز عوض شده است. پژوهشگران در چندین موارد حضور کوسه های بزرگ سفید را در سواحل شرق آمریکا، از لانگ آیلند نیویورک و سواحل ماساچوست در شمال شرقی گرفته تا فلوریدا در جنوب شرقی، ردیابی کرده اند.

مجله بوستون در ۱۴ مه در گزارشی نوشت که تجمع این ماهی های بزرگ شکارچی و درنده، در نزدیکی شهر ساحلی «کیپ کاد» در ایالت ماساچوست برای ساکنان آن مشکل ساز شده است. در یکی دو سال اخیر موارد حمله کوسه سفید در این ناحیه گزارش داده شده است. یک مورد حمله کشنده به «آرتور مدیچی»، یک موج سوار ۲۶ ساله برزیلی بود. و چند هفته ای از مرگ او نگذشته بود که «ویلیام لایتون» شناگر ۶۱ ساله در همان منطقه توسط کوسه سفید به شدت مجروح شد، ولی جان سالم به در برد.

این منطقه اکنون پر است از کوسه های سفید، و ماهیگیران ماساچوست اخیراً ادعا کرده اند که صدها کوسه سفید را در نزدیکی ساحل دیده اند - کوسه هایی که حتی از قبل هم نزدیکتر به ساحل شنا می کنند.

بازگشت این کوسه ها نتیجه تلاش بشر برای حفاظت از آنها است، که این موضوع از طرفی باعث خوشحالی است، چرا که نسل آنها تقریباً نزدیک به انقراض بود. ولی از طرف دیگر، این ازدیاد می تواند نگران کننده باشد، چون زیاد شدن تعداد آنها و آمدن‌شان تا نزدیکی ساحل، خطرات زیادی برای مردم و کسانی که برای تفریح به کناردریا می روند به دنبال می آورد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG