لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

بیونسه با ۶ گرامی در صدربرندگان جوایز موسیقی گرامی قرار گرفت و فرزندان مایکل جکسون یاد این سلطان پاپ را گرامی داشتند


بیونسه یک بار دیگر با برنده شدن ۶ جایزه معتبر موسیقی«گرمی» Grammy's از جمله جایزه بهترین تک ترانه سال ۲۰۰۹ برای ترانه «سینگل لیدیز» Single Ladies توانست بیشترین تعداد جوایز «گرمی» را به دست آورد و به این صورت به عنوان یک هنرمند زن، رکورد تازه ای را در تاریخ این جوایز مهم بجای بگذارد. اما در رده بندی بهترین آلبوم سال، گروه «کینگز آو لیون» Kings of Leon با آلبوم Use Somebody توانست از آلبوم تازه «بیونسه» به نام « Halo» پیشی بگیرد و مهم ترین جایزه گرمی امسال نهایتا از آن این گروه تازه نفس شد.

آلبوم گروه کینگز آو لیون، گروهی که از ایالت های جنوبی آمریکا برخاسته است با تمی رومانتیک و برانگیزنده توانست نه تنها «بیونسه» را در رده بندی بهترین آلبوم سال کنار بزند بلکه با آلبوم های پرفروشی چون «تو متعلق به من هستی» You belong to me از «تیلورسویفت»، «من احساس می کنم» از«بلک آید پیز» و «پوکر فیس»Poker Face از لیدی گاگا برابری کند و برنده جایزه بهترین آلبوم سال شود.

گروه چهار نفره «کینگز آو لیون» Kings of Leon که از سه برادر و یک پسرعمو تشکیل شده است پیش از اعلام نام آن ها به عنوان برنده بهترین آلبوم سال سرمست از حضور در مراسم گرمی، در حال جشن و شادمانی بودند: «ما یک کمی شوک زده هستیم که در این مراسم یعنی برنامه اهدای جوایز گرمی حضور داریم. برنده شدن این جایزه تقریبا غیرقابل باور است!»

«بیونسه» که در سال ۲۰۰۴ برای نخستین بار ۵ جایزه گرامی را برای نخستین آلبوم خود به نام «عشق خطرناک» Dangerous Love از آن خود ساخته بود، در آن زمان، ناگهان یک شبه ره صد ساله پیمود و با هنرمندان دیگری چون «آلیشیا کیز»، «نورا جونز» و «لورین هیل» هم طراز شد. یکشنبه شب، بیونسه یک بار دیگر توانست به این مرتبه بالا از قدردانی هنری از سوی صنعت موسیقی آمریکا برسد.

«بیونسه» جایزه بهترین ترانه سرای سال، بهترین آلبوم معاصر ریتم و بلوز یا R&BT، و بهترین صفحه سال Best Record را از آن خود ساخت. اما این خواننده، ترانه سرا، آهنگساز و بازیگر موفقی سینما هنگام اهدای جایزه روی صحنه حضور نداشت تا شخصا آن را دریافت کند بلکه پشت صحنه در حال حاضر شدن برای اجرای تازه ای از ترانه ای به نام «اگر من یک پسر بودم» If I was a Boy بود. این یکی از ترانه های پر طرفدار سومین سی دی این هنرمند است که در مراسم گرمی امسال با شیوه ای تازه و بی سابقه توسط بیونسه و گروه رقاصان همراه او اجرا شد.

«لیدی گاگا» Lady Gaga که تا پایان مراسم اهدای جوایز موسیقی گرمی توانست ۲ جایزه به دست آورد، شوی گرمی امسال را با یک اجرای کاملا غیرپیش بینی و پر شورآغاز کرد که در آن با «التون جان» خواننده و آهنگساز اسطوره ای بریتانیایی هم صدا شد.

در این اجرا «لیدی گاگا» در حالی که مایوی سبز رنگ سنگ دوزی شده ای با سرشانه هایی شبیه به بال های عظیم یک پرنده پوشیده بود، اجرایی همراه با طراحی های پیچیده رقص و آتش بازی به نمایش گذاشت. کمی بعد «لیدی گاگا» و «التون جان» در مقابل دو پیانو روبروی هم قرار گرفتند و هریک با سروصورت رنگ کرده و عینک های سنگ دوزی شده دو ترانه معروف «زبان بسته» Speechless و ترانه قدیمی و پرطرفدار «آهنگ تو» Your Song از ساخته های «التون جان» را هم زمان اجرا کردند.

«تیلورسویفت» ۲۰ ساله که با ۸ جایزه گرمی در رده دوم پس از «بیونسه» با ۱۰ نامزدی جوایز گرمی قرار گرفته بود توانست سه جایزه از جمله بهترین آلبوم سال در رشته موسیقی فولکلوریک آمریکا یا «کانتری» Country را از آن خود سازد. این هنرمند نوجوان در یک سال گذشته توانسته است اغلب جوایز ارزنده موسیقی را از آن خود سازد. آلبوم «بی پروا» Feerless تیلور سویفت یکی از پرفروش ترین آلبوم های موسیقی «کانتری» در سال گذشته بوده است.

تیلورسویفت هنگام دریافت جایزه خود به حاضران گفت: «من به دوران بچگی هایم فکر می کنم و زمانی که در کلاس دوم دبستان و در یک مسابقه بچه های با استعداد آواز می خواندم بعد یک نفر به من گفت: آفرین. شاید یک روز هم بتوانی برنده جایزه گرمی بشوی و من الان که اینجا روی این صحنه ایستاده ام، احساس می کنم که یک خواب و یا رویای غیرممکن در زندگی من به واقعیت پیوسته است.»

گروه «بلک آید پیز» Black Eyed Peas با سه جایزه گرمی، «جی – زی»، «امینم» و «ماکسول» Maxwell از دیگر برندگان اصلی جوایز گرمی امسال بودند. ماکسول که نامزد ۶ جایزه در رده بندی های مختلف بود در این شب، نخستین جایزه گرمی خود را به دست آورد. این جایزه بهترین خواننده مرد موسیقی R&B و بهترین آلبوم در همین رده بندی بود که به مدت هشت سال از جوایز گرمی حذف شده بود.

پنجاه و دومین مراسم اهدای جوایز موسیقی گرمی در لس آنجلس با تجلیل از مایکل جکسون فقید و هم صدایی خوانندگانی چون «کری آندروود»، «سلین دیون» و «اسموکی رابینسون» به پایان رسید. دریافت جایزه یک عمرخدمت هنری برای مایکل جکسون و سخنرانی کوتاه دو فرزند این سلطان فقید موسیقی پاپ، (پرنس مایکل و پاریس جکسون) در این بخش ازبرنامه حاضران را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

XS
SM
MD
LG