لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

اعلام اسامی نامزدهای جوایز موسیقی Grammy Live در یک کنسرت پخش زنده از مرکز نوکیای لس آنجلس


اعلام اسامی نامزدهای جوایز موسیقی Grammy Live در یک کنسرت پخش زنده از مرکز نوکیای لس آنجلس
اعلام اسامی نامزدهای جوایز موسیقی Grammy Live در یک کنسرت پخش زنده از مرکز نوکیای لس آنجلس

شب گذشته بیونسه خواننده محبوب موسیقی آر اند بی (R&B) با ۱۰ نامزدی، تیلور سویفت آهنگساز، خواننده و نوازنده جوان موسیقی فولکلوریک آمریکا و لیدی گاگا خواننده و نوازنده ای که شور و هیجان تازه ای درصحنه موسیقی پاپ آمریکا بوجود آورده است در کلاب نوکیای شهرلس آنجلس بیشترین تعداد نامزدی جوایز موسیقی گرمی Grammy را که به صورت یک کنسرت زنده تلویزیونی اجرا می شد به خود اختصاص دادند.

بیونسه که به خاطر آلبوم تازه «من ساشا فیرس هستم» I Am Sasha Fierce که مدت ها در صدر جدول آلبوم های محبوب روز قرارداشته است نامزد دریافت جایزه بهترین آلبوم سال شده است برای تک آهنگ موفق «Halo» نیز نامزد دریافت جایزه گرمی شده است.

برنامه زنده اعلام اسامی نامزدهای جوایز موسیقی «گرمی» که با حمایت آکادمی موسیقی آمریکا به صورت یک کنسرت زنده از شبکه تلویزیونی «CBS» پخش شد، زمینه ساز اجرای مراسم اهدای این جوایز در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۱۰ درلس آنجلس است.

سه نامزدهای اصلی دریافت جوایز گرمی، بیونسه، تیلور سویفت و لیدی گاگا در مجموع به ۲۳ نامزدی در رده بندی های مختلف ازجمله بهترین آلبوم، بهترین تک آهنگ و بهترین خواننده سال دست یافتند. آلبوم «Fearless» تیلور سویفت پرفروش ترین آلبوم سال ۲۰۰۹ بوده است. او هم چنین به خاطر مهارت در خوانندگی در تک آهنگ «You Belong to Me» توانست نامزد جایزه بهترین خواننده سال شود. سویفت در این رده بندی با لیدی گا گا رقابت خواهد داشت.

از دیگر نامزدهای جوایز گرمی امسال باید از گروه Black Eyed Peas نام برد که به خاطرآلبوم «I got a feeling» در رده بندی بهترین آلبوم یک گروه پاپ نامزد دریافت جایزه شد.

درحالی که صنعت موسیقی آمریکا درحال حاضر درشرایط رکود و کسادی به سر می برد و فروش آلبوم ها و سی دی های موسیقی با وجود امکانات «دانلود» کامپیوتری هر روز کم تر از پیش می شود، دست اندرکاران در گزینش هنرمندانی که به نامزدی دریافت جوایز گرمی رسیده اند بیش از هر چیز دیگرمسئله بیشترین فروش آلبوم و تک ترانه را مد نظر قرار داده اند. به همین جهت نامزدی در رده بندی های بالائی چون بهترین آلبوم سال و بهترین ترانه سال به تعداد انگشت شماری از هنرمندان مطرح و ابرستاره های موفق صحنه موسیقی امروز اختصاص داده شده است.

چهارشنبه شب، در این دومین سال برگزاری کنسرت ها یی با پخش زنده تلویزیونی به مناسبت اعلام نامزدهای جوایز گرمی، ستارگان معروف موسیقی آمریکا و جهان دور میزهای گردی که با رومیزی ها سفید آن با پولک های طلائی تزئین شده بود و بطری های شامپاین آن درواقع از آب سیب گازدار پر شده بود نشستند تا شاهد برگزاری این مراسم واعلام اسامی نامزدهای امسال جوایز گرامی باشند. این نمونه بارزی است از تنش هایی که درحال حاضر در میان دست اندرکاران موسیقی وجود دارد. آینده ای نامعلوم گذر از این دوران رکود اقتصادی و کسادی بازار فروش صفحه برای دست اندرکاران صنعت موسیقی آمریکا را دشوارتر ساخته است. با دگرگونی هایی که تکنولوژی جدید در شکل تهیه و پخش موسیقی در سال های اخیر بوجود آورده، صنعت موسیقی دچار تحولاتی چالش آمیزو نگران کننده شده است.

کن اهریچ، تهیه کننده برنامه های اهدای جوایز گرمی که اعلام اسامی نامزدهای آن تا سال گذشته به صورت یک کنفرانس خبری صبحگاهی برگزارمی شد، تصمیم گرفت تا این اسامی را ضمن اجرای یک کنسرت تلویزیونی زنده اعلام کند تا تماشاگران بیشتری را به این مراسم و هنرمندانی که قراراست این جوایز را دریافت کنند جلب کند. سال گذشته این کنسرت یک ساعته تلویزیونی فقط توانست ۷ میلیون تماشاگر را به خود جذب کند اما در نیمه دوم، این برنامه بیش از ۲۲ درصد از تماشاگران خود را ازدست داد!

سال گذشته هنرمندان حاضر در کنسرت تلویزیونی آکادمی موسیقی آمریکا یا جوایز گرمی، با همزمان شدن این مراسم با گشایش موزه «Grammy» در لس آنجلس به جای آهنگ هایی از ساخته های خود به خواندن آهنگ های پیشکسوتان موسیقی پاپ و ریتم اند بلوز پرداختند. همین مسئله موجب شد تا این هنرمندان نتوانند از تمام امکانات خود برای دریافت آرای هیات گزینش جوایز گرمی بهره مند شوند.

برنامه امسال با اجرایی ازگروه «بلک آید پیز» در کلوپ نوکیا، محل تازه اجرای این برنامه آغاز شد و این گروه تازه ترین ترانه های خود از یک آلبوم تازه را برای حاضران و تماشاگران تلویزیونی اجرا کردند. جک ساسمن، مدیراجرایی برنامه های زنده شبکه تلویزیونی «سی بی اس» می گوید: «مردم و به ویژه هواداران موسیقی دوست دارند در یک برنامه زنده، آهنگ های تازه این خوانندگان و گروه ها را بشنوند. ما هم کوشیدیم تا به این خواست آن ها توجه کنیم و به این صورت هیجان لازم را برای جلب تماشاگران به برنامه اصلی اهدای جوایزکه در ماه ژانویه آینده برگزار می شود بوجود بیاوریم.»

در بخشی از این برنامه «اسموکی رابینسون» خواننده قدیمی در حالی که لبخندی به لب داشت از رینگو استار که در میان تماشاگران نشسته بود تجلیل کرد اما این لبخند هنگامی که رابینسون در مورد وضعیت خطیر فروش صفحه برای آهنگسازان و خوانندگان صحبت می کرد ازصورت او محو شد: «من فکر می کنم این نوع برنامه ها خیلی اهمیت دارند چرا که به صورتی ما هنرمندان را امیدوار می سازند اما باید این مسئله را بپذیریم که بازار موسیقی وارد وضعیت تازه ای شده است که با گذشته تفاوت های فاحشی دارد. درحال حاضراهل موسیقی با دشواری های اقتصادی گوناگونی روبرو هستند. این یک واقعیت است و ما باید بدانیم که هر آن چه بر سر دیگران آمده بر سر صنعت موسیقی نیز می آید و این مسئله اجتناب ناپذیراست.»

XS
SM
MD
LG